Predpredaj a porovnanie zariadení Mitochondriak Slim verzus Slim 2.0 pulse.

Rosacea (ružovka) – Príznaky, príčiny a terapia červeným a infračerveným svetlom

Rosacea alebo aj ružovka je kožné ochorenie, kedy je na koži vidieť začervenanie. Typicky je rosacea (ružovka) charakterizovaná sčervenaním tváre a opuchom.

Podľa štatistiky týmto ochorením trpí celosvetovo 5,46 percenta, čo predstavuje 414 960 000 pacientov s rosaceou (ružovkou) na celom svete. [R]

 

Ako zrejme všetci čitatelia EasyLight už tušíte, terapia červeným a infračerveným svetlom aj v tomto prípade môže zohrávať úlohu a nemýlite sa. Je to naozaj tak. Terapia červeným svetlom je dobre študovaná aj využívaná pre veci, ako je hojenie kože, zníženie zápalu, lepšia produkcia kolagénu v koži a rôzne súvisiace kožné ochorenia, ako aj akné.

 

V dnešnom praktickom článku sa pozrieme na možné príčiny, spúšťače, prevenciu, ale aj spôsoby, ktoré podľa nových štúdií rosaceu (ružovku) môžu zlepšiť (až takmer vyliečiť). Pozrieme sa teda aj na to, či terapia červeným svetlom (tiež známa ako fotobiomodulácia - PBMT, LED terapia, laserová terapia, svetelná terapia, LLLT, atď.) môže pomôcť pri liečbe rosacey (ružovke). Poďme na to.

Rosacea - príznaky, príčina a potenciálna liečba

 

Tu je krátka osnova dnešného praktického článku:

 1. Čo je to rosacea (ružovka)?
 2. Aké sú najviac známe tipy rosacey (ružovky)?
 3. Aké sú najčastejšie spúšťače?
 4. Čo rosaceu spôsobuje?
 5. Čo sú to mitochondrie a heteroplazmia a aký majú súvis pri rosacey?
 6. Ako rosaceu liečiť (nielen) pomocou terapie červeným svetlom?
 7. Praktické tipy pre využitie zariadení EasyLight (vzdialenosť a čas osvecovania)

 

 1. Čo je to rosacea (ružovka)?

Rosacea je stav typicky charakterizovaný sčervenaním tváre a opuchom. Postihuje asi 5 % svetovej populácie a príčiny dodnes nie sú stále na 100% známe. Toto ochorenie kože najčastejšie postihuje európske/kaukazské ženy staršie ako 30 rokov. Trpia ňou však vo všeobecnosti ľudia vo veku najmä 30 až 50 rokov.

Existujú rôzne druhy rosacey a teraz sa na ne pozrime.

 

 1. Aké sú najviac známe tipy rosacey (ružovky)?

 rosacea-types

 • Typ 1, označovaný ako „Erytemato Teleangiektatická rosacea (erythema = červené sfarbenie)“ (ETR), je stereotypná rosacea, ktorá sa prejavuje sčervenaním tváre, zápalom kože, krvnými cievami blízko povrchu a obdobiami návalov. Erytém pochádza z gréckeho slova erythros, čo znamená červená – a označuje červenú pokožku.
 • Typ 2, Akné rosacea (vedecký názov – papulopustulárna), je rosacea, pri ktorej je červená koža kombinovaná s pretrvávajúcimi alebo intermitentnými (prerušovanými) akné podobnými vyrážkami (pustuly a papuly, nie čierne bodky). Tento typ môže spôsobiť pocit pálenia alebo štípania.
 • Typ 3 je očná rosacea a zahŕňa krvavé oči, slzenie, pocit „niečoho v oku“, pálenie, svrbenie a chrasty.
 • Typ 4 je fymatózna rosacea (phyma = výrastok), je zriedkavejšia forma rosacey a je príznačná ako čoraz hrubšími a väčšími časťami tváre – typicky nos (tzv. „zemiakový nos“). Najčastejšie sa vyskytuje u starších mužov.

 

 3. Aké sú najčastejšie spúšťače?

Medzi najčastejšie spúšťače podľa moderných dermatologických odporúčaní patrí najmä:

rosacea spúšťače

Avšak u nás v EasyLight sa pozeráme vždy nie len na nové trendy, ale aj na ďalšie smery, medzi ktoré spadá aj tzv. kvantová biológia, pomocou ktorej sa ukazuje, že tu môže hrať úlohu aj mitochondriálna disfunkcia a zhoršená produkcia vody v tele (nesprávna hydratácia). 

 

 4. Čo rosaceu spôsobuje? 

Aká je teda (možno) skutočná príčina rosacey (ružovky) ...a prečo pri nej môže pomôcť aj svetelná terapia?

Pred niekoľkými rokmi sa pôvodne verilo, že rosacea je výsledkom čisto bakteriálnej infekcie. Keďže antibiotiká (vrátane tetracyklínu) do určitej miery fungovali pri zvládaní symptómov, zdalo sa to ako dobrá teória... ale pomerne rýchlo sa zistilo, že v tom nemusia byť zahrnuté žiadne baktérie.

Akné pred a po

 

Väčšina odborníkov na rosaceu dodnes poukazuje iba na roztoče ako je Demodex, avšak toto tvrdenie zasa vyvracia fakt, že tieto roztoče máme takmer každý, no nie každý máme rosaceu.

Ďalší zasa tvrdia, že príčinou je nešpecifikovaná genetická vada a/alebo environmentálne faktory a hoci genetické aj epigenetické faktory majú obrovský vplyv, zrejme nie sú jedinou a hlavnou príčinou. Čo teda?

 

Náznaky hovoria, že:

Prvým kľúčom k lepšiemu porozumeniu je skutočnosť, že rosacea sa zvyčajne vyvíja až po 30. roku života. Toto je vek, kedy sa zvyčajne objavujú prvé známky starnutia a väčšina z nás si v tomto veku všimne aj svoje prvé šedivé vlasy, či prvé menšie vrásky na koži. Keď sa však zamyslíme zistíme, že všetky tieto faktory majú spoločného menovateľa – zhoršujúce sa mitochondrie v tele a rastúcu heteroplazmiu.

 

5. Čo sú to mitochondrie a heteroplazmia a aký majú súvis pri rosacey?

Mitochondrie sú baktérie, ktoré slúžia podobne ako malé „elektrárne“, ktoré naše bunky vyživujú, zabezpečujú im energiu a tiež im tvoria vodu.

No a heteroplazmia je zasa odborný termín, ktorý označuje pomer zdravých mitochondrií ku tým „chorým“ (disfunkčným).

Keď sme mladí, tento pomer je zvyčajne nad 50 (viac ako polovica v tele je zdravá), no keď dovŕšime 30. rok života, s každou dekádou sa podľa všeobecných dát naša heteroplazmia zvyšuje.

 

Ďalším vodítkom pri ružovke je aj prekrvenie pokožky. Prekrvenie pokožky postihnutej rosaceou je 3 až 4-krát vyššie ako pri normálnej pokožke. Tento efekt hyperémie nastáva, keď už naše tkanivá a bunky nie sú schopné extrahovať kyslík z krvi, čo môže súvisieť práve s dysfunckou mitochondrií.

Pozrime sa teda bližšie na mitochondriálnu dyscfunckiu a hneď na to aj na potencionálne riešenia a liečbu svetlom.

 

Mitochondriálne defekty:

Ako prvé si treba uvedomiť, že mitochondrie nedokážu správne využívať kyslík, keď sú poškodené. To znamená, že nedokážu dobre dýchať (respirovať). No a neschopnosť používať kyslík zvyšuje prietok krvi do tkaniva.

V tomto prípade začnú po čase mitochondrie produkovať kyselinu mliečnu, čo vedie k okamžitej vazodilatácii a rastu fibroblastov. Ak je tento problém dlhotrvajúci, výsledkom môže byť rast nových krvných ciev.

 

A práve v tomto kontexte a tiež kontexte terapie červeným svetlom má významný vplyv molekula známa ako oxid dusnatý.

 

EasyLight Červené a infračervené panely - Ako to funguje

 

6. Ako rosaceu liečiť (nielen) pomocou terapie červeným svetlom?

 

Napríklad táto štúdia, ktorá skúmala účinky červeného svetla na rosaceu využívala kombináciu modrých a červených vlnových dĺžok na riešenie viditeľných krvných ciev a zhrubnutia kože. Táto malá štúdia liečila iba dvoch jedincov: 22-ročnú kaukazskú ženu a 68-ročného belocha.

Ako však môžete vidieť na obrázkoch, výsledky po 10 ošetreniach sú dramatické (viď obrázok nižšie).

 

Aj preto sme sa po dlhšom zvažovaní rozhodli do nášho laseru mitochondriak pulse pridať aj malé množstvo modrého svetla, ktoré si môžete, ale nemusíte zapnúť a viete ho využiť lokálne aj na takéto problémy.

studia 1 nos rosacea_1

Papulopustulózna rosacea na nose v dobe pred ošetrením (a), po piatich sedeniach (b) a po desiatich sedeniach (c) s terapiou modrým (489 nm) a červeným (650 nm) svetlom.

 

štúdia 2 nos rosacea

Papulopustulózna rosacea s erytémom a teleangiektáziami na čele, nose, lícach a brade na začiatku (a), po piatich sedeniach (b) a po desiatich sedeniach (c) s modrým (480 nm ) a červeným svetlom (650 nm).

 

Aj keď je terapia laserom, či vhodným svetlom v dnešnej dobe iba zriedka krytá zdravotným poistením, laserová liečba podľa dostupných štúdií naozaj pomáha znižovať príznaky rosacey. Zaujímavé tiež je, že veľmi efektívna je pulzná terapia.

Pulzné svetelné lasery prenikajú ešte hlbšie do vaskulárnych lézií (viditeľných krvných ciev). Použité technológie v podstate minimalizujú červený, zapálený vzhľad prostredníctvom intenzívneho pulzného svetla, čím liečia aj očnú rosaceu.

 

Takáto terapia svetlom môže liečiť dva hlavné príznaky rosacey: viditeľné krvné cievy a zhrubnutú kožu.

Laser mitochondriak pulse od easylight (9)

 

 

Aj preto naše zariadenia druhej generácie, ktoré obsahujú pulzáciu, môžu byť použité na viaceré účely. Podobne je to s praktickým laserom mitochondriak pulse. 

Gif Banner mitochondriak 2 pulse Office

 

Aký je sumár a praktická odporúčaná aplikácia pomocou zariadení EasyLight? 

Existujú rôzne podtypy a prejavy rosacey. Rosacea je zrejme znakom starnutia, a tiež znakom zhoršujúcej sa funkcie mitochondrií v oblasti pokožky. Terapia červeným svetlom obnovuje mitochondrie, zlepšuje kolagén a znižuje zápal, čím potencionálne zabraňuje rosacey.

To znamená, že terapia červeným a infračerveným svetlom môže byť použitá nielen ako liečba, ale aj prevencia rosacey (ružovky).

 

7. Praktická aplikácia pomocou zariadení je takáto:

Pri ružovke môže pomôcť dávka až 100 Joulov, ktorá by mala byť aplikovaná 2 až 3-krát týždenne, aspoň 4 až 5 týždňov. Odporúčame využiť najmä červené (RED) svetlo, prípadne si zapnite oboje.

V praxi to pri našich paneloch znamená toto:

 • Zariadenia 1. generácie: odporúčaná vzdialenosť od panelu 60 cm = čas 20 až 25 minút alebo pri vzdialenosti od panelu 30 cm = čas 15 minút.
 • Zariadenia 2. generácie (2.0 pulse): odporúčaná vzdialenosť od panelov 30 cm = čas 15 minút.

 

 • A ak využívate náš laser mitochondriak pulse, môžete vyskúšať všetkých 5 vlnových dĺžok súčasne po dobu 10 až 15 minút zo vzdialenosti cca 5 cm.

 

Fotenie panelov Easylight (18)

 

Záverečné tipy:

 • Ak Vás rosacea trápi, zamyslite sa nad svojím životným štýlom ako celkom.
 • Dávajte si pozor na prudké teploty aj prudké slnko, no nevyhýbajte sa slnku úplne. Ideálne je pre Vás najmä slabé ranné a večerné slnko, ktoré je bohaté na červené a infračervené svetlo.
 • Dávajte si pozor na kozmetiku a make-up aký používate.
 • Vyhýbajte sa polotovarom a nesprávne zloženej strave bohatej najmä na jednoduché cukry.
 • Naučte sa pracovať so stresom (prechádzka, meditácia, relax, ...).
 • Pravidelne sa hýbte.
 • Snažte sa spať aspoň 8 hodín a večer ideálne blokujte modré svetlo.
 • Môžete využiť aj terapiu červeným a infračerveným svetlom.

 

 

 

Zdroje a použité štúdie:

 1. https://www.rosacea.org/press/2018/july/new-study-finds-415-million-people-may-suffer-from-rosacea-worldwide
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29478264/
 3. https://www.aad.org/public/diseases/rosacea/treatment/lasers-lights
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6988247/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15145732
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6988247/
 7. Photodynamic therapy in the treatment of rosacea. Nybaek et al. 2005
 8. Rosacea, inflammation, and aging: The inefficiency of stress. Ray Peat. 2013
 9. Light-emitting diodes downregulate cathelicidin, kallikrein and toll-like receptor 2 expressions in keratinocytes and rosacea-like mouse skin. Lee et al. 2016
 10. Photodynamic and photobiological effects of light-emitting diode (LED) therapy in dermatological disease: an update. Sorbellini et al. 2018
 11. Effects of 5-aminolevulinic acid-mediated photodynamic therapy on antibiotic-resistant staphylococcal biofilm: an in vitro study. Li et al. 2013
 12. Is light-emitting diode phototherapy (LED-LLLT) really effective? Kim et al. 2011
 13. Patient perspectives on low level light therapy and laser therapies for rosacea-associated persistent facial redness. McGinley et al. 2014
 14. Rosacea: II. therapy. Pelle et al. 2004
 15. https://cs.wikipedia.org/wiki/Trudn%C3%ADk_tukov%C3%BD
 16. https://www.wikiskripta.eu/w/Hyperemie

 ♥︎ Easy Light s.r.o.
Vaše súkromie je plne chránené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o Vás žiadnej tretej strane.


Disclaimer | Povaha zariadení Easy Light: Všetky produkty značky Easy Light, určené na svetelnú terapiu, majú certifikáciu CE a RoHS, no nie sú zdravotnícke zariadenia. Používanie našich produktov v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, či konzultáciu s odborníkom.
Rovnako informácie na tejto webovej stránke, vrátane zverejnených vedeckých štúdií, slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Nie sú určené na liečbu, diagnostiku, liečenie alebo prevenciu akýchkoľvek zdravotných problémov, či choroby, ani na to, aby sa brali ako lekárska rada. Ďalšie informácie Vám vždy poskytne váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Prijímame aj online platby

transparent image