Ako nám umelé modré svetlo (ALAN) zhoršuje kvalitu života

V dnešnom modernom svete sa naše telefóny/smartfóny a obrazovky stali nevyhnutnou súčasťou každodennej rutiny. Používame ich na prácu, komunikáciu, či zábavu. Musíme si však uvedomiť, že neustále vystavovanie sa modrému svetlu vyžarovanému z týchto obrazoviek je významným problémom pre naše zdravie a to z 2 hlavných dôvodov.

 

1. Modré svetlo stimuluje melanopsin, vďaka čomu riadi (alebo narúša) náš cirkadiánny rytmus.

2. Modré svetlo potláča melatonín (hormón spánku), vďaka čomu horšie spíme. 

 

Modré svetlo a cirkadiánny rytmus:

Naše telo má svoje vnútorné hodiny, známe ako cirkadiánny rytmus. Tento zložitý systém sa spolieha na rôzne environmentálne podnety, vrátane svetla, aby synchronizoval naše cykly spánku a bdenia. Dnes už nie je tajomstvom, že práve modré svetlo skrz melanopsin reguluje náš cirkadiánny rytmus. [R]

Vystavenie prirodzenému svetlu počas dňa pomáha regulovať cirkadiánny rytmus a podporuje bdelosť, zatiaľ čo tma a červené svetlo signalizujú telu, aby produkovalo melatonín, hormón, ktorý reguluje spánok. [R, R]

Dnes však mnoho ľudí trávi večere pred obrazovkami, vďaka čomu ich cirkadiánny rytmus dostáva "myľné" signály. 

Spiaca žena so smartfónom v ruke

 

Modré svetlo a melatonín:

Melatonín je hlavný hormón spánku, ktorý dokonca pomáha našim mitochondriám (naše "elektrárne") udržiavať sa zdravé. Keď dobre spíme a nemáme večer pred spaním zdroj modrého svetla, hormón melatonín, ktorý sa začne v spánku vylučovať, naše mitochondrie opravuje. 

Dnes už existujú mnohé štúdie, ktoré poukazujú na to, že práve červené a blízke infračervené svetlo (NIR) dokážu stimulovať produkciu melatonínu v našich bunkách v tele.

To znamená, že nie len absencia modrého svetla večer, ale aj dostatok červeného a infračerveného svetla hrá v produkcii melatonínu dôležitú úlohu!

jednej štúdií sa dokonca zistilo, že atléti, ktorí boli vystavení červenému svetlu po dobu 30 minút denne každý večer, počas 14-tich dní, mali kvalitnejší spánok a viac vylúčeného melatonínu počas spánku. 

ALAN alias umelé modré svetlo:

Dnes sa stáva vážnym problémom neustále vystavovanie sa obrazovkám z telefónov, či TV a to hlavne večer. Toto sa nazýva "ALAN" (Artifial Light at Night, v preklade umelé svetlo v noci). 

 

Samotný problém teda nespočíva len v nadmernej expozícií modrému svetlu, ale aj v nedostatku červeného a infračerveného. Práve toto svetlo je to, ktoré nám pomáha ostať zdravšími, ako sa ukazuje podľa mnohých štúdií.

 

Modrého svetla už máme nadbytok!

...čo však červené?

Svetelna-vyziva-a-svetelna-rovnovaha-od-Easylight

 

Mnohí z nás vo svojom rušnom živote jednoducho nemajú čas na dostatok zdravého slnečného žiarenia. Vstávame do práce, či školy ešte pred úsvitom a zvyčajne sa vraciame až po západe slnka.

Všetci z nás teda svojím spôsobom trávime príliš veľa času vo vnútri, zvyčajne pod umelým, najmä modrým svetlom a ešte často sedíme pred "na modro osvetlenou" obrazovkou.

 

"Červené a infračervené panely EasyLight boli vytvorené navrhnuté tak, aby sa sústredili na doplnenie týchto kritických frekvencií slnečného svetla, ktoré nám v interiéri chýbajú!"

 

Praktické tipy na záver:

Ak chcete zmierniť riziká spojené s vystavením sa modrému svetlu, môžete robiť niekoľko vecí. Tie najjednoduchšie sú:

  1. Snažte sa v ranných hodinách stráviť aspoň pár minút vonku na prirodzenom slnečnom svetle, aby sa váš cirkadiánny rytmus udržoval. 
  2. Pokúste sa obmedziť elektronické zariadenia po západe slnka. Hlavne obrazovky, smartfóny, TV, atď. 
  3. Ak obrazovky používate, naučte sa večer niekoľko hodín pred spaním využívať aspoň okuliare blokujúce modré svetlo. 
  4. Ak večer svietite, žiarovky v domácnosti môžete nahradiť teplejšími (napríklad červenými) žiarovkami, ktoré nevyžarujú modré svetlo alebo používajte sviečky, či krb.
  5. Snažte sa byť počas dňa, aspoň každú hodinku, či dve, na pár minút na slnečnom svetle, ktoré obsahuje dostatok červeného a infračerveného svetla.
  6. Ak máte červeného a infračerveného svetla nedostatok a/alebo máte nadbytok modrého svetla, snažte sa to vybalancovať aspoň trochu vhodnými červenými a infračervenými panelmi.

Ak sa rozhodnete pre nejaké zariadenie na terapiu červeným a infračerveným svetlom, vyberajte si však múdro, značku, ktorá je transparentná a poskytuje Vám všetky dôležité parametre ako je flicker, intenzita, percentuálny flicker, apod. U nás v EasyLight všetky tieto parametre uvádzame v popise, a podľa meraní, akým naše zariadenia prechádzajú vieme, že sú kvalitné.  

 

 

 

 

Ďalšie tipy ohľadom zlepšenia kvality spánku nájdete aj v tomto praktickom článku. ♥︎ Easy Light s.r.o.
Vaše súkromie je plne chránené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o Vás žiadnej tretej strane.


Disclaimer | Povaha zariadení Easy Light: Všetky produkty značky Easy Light, určené na svetelnú terapiu, majú certifikáciu CE a RoHS, no nie sú zdravotnícke zariadenia. Používanie našich produktov v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, či konzultáciu s odborníkom.
Rovnako informácie na tejto webovej stránke, vrátane zverejnených vedeckých štúdií, slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Nie sú určené na liečbu, diagnostiku, liečenie alebo prevenciu akýchkoľvek zdravotných problémov, či choroby, ani na to, aby sa brali ako lekárska rada. Ďalšie informácie Vám vždy poskytne váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Prijímame aj online platby

transparent image