Štúdie a účinky terapie červeným a infračerveným svetlom

Tu sú konkrétne účinky a benefity, aké terapia červeným svetlom poskytuje (podľa štúdií): 

Terapia červeným svetlom s vlnovou dĺžkou 630nm sa ukázala ako bezpečná a účinná metóda stimulácie rastu vlasov u mužov aj žien. Jedna štúdia predpokladala, že svetlo stimulovalo kmeňové bunky vo vlasovom folikule, čím povzbudilo vlasový folikul do rastovej fázy.

Ďalšie štúdie ukázali, že aj vlnová dĺžka 810 nm môže podporiť výrazný rast vlasov u pacientov s androgénnou alopéciou. Práve preto panely EasyLight obsahujú tieto vlnové dĺžky pokope spolu s červeným svetlom.

Pri takýchto problémoch sa podľa štúdií ukazuje veľmi účinné modré svetlo.

Terapia modrým svetlom je najznámejšia pre svoje extrémne silné antimikrobiálne účinky. Avšak u nás v EasyLight dbáme aj na cirkadiánny rytmus a celkovú svetelnú hygienu a práve preto sme v našom laseri mitochondriak pridali malé množstvo modrého svetla, ktoré si viete zapnúť spolu s červeným a infračerveným súčasne.

 

Terapia svetlom, ktorá zahŕňa červené alebo NIR (ideálne oboje) a k tomu malé množstvo modrej, pomáha vyčistiť akné a naviac má antibakteriálny efekt pretože:

 • Zabíja baktérie a akékoľvek infekcie hlbšie v koži
 • Znižuje zápal
 • Lepšie hojí rany
 • Podporuje prekrvenie pokožky 
 • Stimuluje syntézu kolagénu, ktorá môže pomôcť znížiť jazvy po akné
 • Pomáha hydratovať bunky tým, že zlepšuje tvorbu vody v mitochondriách
 • Podporuje tvorbu energie v bunkách, čím ich lepšie vyživí

 

Pre ošetrenie pleti, pri ružovkeakné, či antimikrobiálny efekt odporúčame na laseri zapnúť všetkých 5 vlnových dĺžok a využiť prvý „kontinuálny mód“.

Viac o použití laseru aj o liečbe akné sa môžete dočítať v tomto našom článku.

Napríklad táto štúdia, ktorá skúmala účinky červeného svetla na rosaceu využívala kombináciu modrých a červených vlnových dĺžok na riešenie viditeľných krvných ciev a zhrubnutia kože. Táto malá štúdia liečila iba dvoch jedincov: 22-ročnú kaukazskú ženu a 68-ročného belocha.

Ako však môžete vidieť na obrázkoch, výsledky po 10 ošetreniach sú dramatické (viď obrázok nižšie).

Aj preto sme sa po dlhšom zvažovaní rozhodli do nášho laseru mitochodnriak pulse pridať aj malé množstvo modrého svetla, ktoré si môžete, ale nemusíte zapnúť a viete ho využiť lokálne aj na takéto problémy.

studia 1 nos rosacea_1

Papulopustulózna rosacea na nose v dobe pred ošetrením (a), po piatich sedeniach (b) a po desiatich sedeniach (c) s terapiou modrýi (489 nm) a červeným (650 nm) svetlom.

štúdia 2 nos rosacea

Papulopustulózna rosacea s erytémom a teleangiektáziami na čele, nose, lícach a brade na začiatku (a), po piatich sedeniach (b) a po desiatich sedeniach (c) s modrým (480 nm ) a červeným svetlom (650 nm).

 

Pri ružovke môžete zariadenia využiť nasledovne: Odporúčaná dávka je až 100 Joulovktorá by mala byť aplikovaná 2 až 3-krát týždenne, aspoň 4 až 5 týždňov. Na panely si zapnite červené (RED) svetlo, prípadne si zapnite oboje.

V praxi to pri našich paneloch znamená toto:

 • Zariadenia 1. generácie: odporúčaná vzdialenosť od panelu 60 cm = čas 20 až 25 minút alebo pri vzdialenosti od panelu 30 cm = čas 15 minút
 • Zariadenia 2. generácie (2.0 pulse): odporúčaná vzdialenosť od panelov 30 cm = čas 15 minút
 • Ak využívate náš laser mitochondriak pulse, ktorý obsahuje aj malé množstvo modrého svetla, môžete vyskúšať všetkých 5 vlnových dĺžok súčasne po dobu 10 až 15 minút zo vzdialenosti cca 5 cm.

 

Viac o probléme Rosacea a možných príčinách aj riešeniach sa dozviete v tomto článku.

V štúdii z roku 2016 bola terapia červeným svetlom použitá na liečbu 10 žien trpiacich chronickými bolesťami hlavy spojenými s temporomandibulárnymi poruchami. Merala sa rýchlosť prietoku krvi, ako aj hladiny serotonínu a cholínesterázy pred liečbou, bezprostredne po liečbe a 3 dni po liečbe.

Použité svetlo bolo 830 nm s intenzitou 100 mW a čas osvecovania bol iba 34 sekúnd. Na našich paneloch aj laseri si viete aktivovať iba infračervené svetlo taktiež

Výsledky ukázali významné zníženie rýchlosti prietoku krvi a významné zvýšenie hladín serotonínu 3 dni po liečbe. Tiež zaznamenali 64% zníženie bolesti po liečbe.

Ďalšia štúdia bola vykonaná v roku 2013, kde 10 pacientov dostávalo liečbu 3-krát týždenne počas celkovo 10 sedení v snahe znížiť bolesť spôsobenú chronickou rinosinusitídou.

Výsledky boli neuveriteľné – príznaky sa výrazne zlepšili o 39 % po 2 týždňoch a o 46 % po 4 týždňoch. Účinky pretrvávali v priemere 5 mesiacov.

Mnohé štúdie poukazujú na to, že práve Infračervené svetlo tipu A (NIR), s vlnovou dĺžkou predovšetkým 810 nm a 900 nm, svietiace na brucho dokáže zmeniť (zlepšiť) mikrobióm a to už za 11 týždňov. 

V jednej štúdii, z roku 2022, použili na ožarovanie brucha ľudí svetlo s vlnovou dĺžkou 900 nm (také obsahuje náš LASER mitochondriak pulse), ktoré pulzovali, s celkovoým doručeným výkonom 861,3 Joulov. Účastníkom štúdie osvecovali brucho po dobu 11 týždňov, 3-krát v týždni. 

Výsledok danej štúdie ukázal, že mikrobióm účastníkov vykazoval významné zmeny v diverzite po liečbe svetlom, so zvýšením počtu známych prospešných baktérií (Akkermansia, Faecalibacterium a Roseburia) a znížením počtu potenciálne patogénnych rodov baktérií." 

 

V ďalšej štúdií, ktorá bola robená na myšiach sa ukázalo, že už po 14-dňoch osvecovaním s 810 nm, 3-krát týždenne, s pulzáciou 250 Hz, výkonom 103.75 mW/cm2 a celkovým množstvom doručenej energie 10 Joulov/cm2, sa zmenil mikrobióm myší k lepšiemu.  

 

Vzhľadom na to, že panely Mitochondriak 2.0 Pulse obsahujú všetky až 6 módov pulzácie a tiež 810 nm a majú vysokú intenzitu ožiarenia, hodia sa skvelo aj na črevné problémy a mikrobióm.

Pri našich zariadeniach dosiahnete 10 Joulov už pri osvecovaní sa zo vzdialenosti cca 60 až 100 cm od panelu za 2 minúty.

 

Náš laser mitochondriak pulse obsahuje taktiež pulzáciu aj NIR svetlo 900 nm, a preto môže byť taktiež skvelým pomocníkom na osvecovanie brucha. Laser je dokonca prenosný a využije ho každý, kto cestuje a chce mať svoje zariadenie neustále po ruke.

Podľa štúdií sa ukazuje, že vlnová dĺžka 630 nm pomáha znižovať zápaly aj vyrážky a akné. Červené a infračervené svetlo prekniká hlboko do pokožky, a dokáže im zabezpečiť lepšiu hydratáciu aj regneráciu.

Na liečbu akné sa tiež skvelo využíva modré svetlo, aké máme v našom lasery mitochondriak pulseŠtúdia z roku 2008 zasa ukázala, že terapia modrým svetlom zlepšila symptómy akné u 21 pacientov. V ďalšej štúdii v roku 2008 výskumníci zistili, že liečba modrým svetlom viedla k výraznému zlepšeniu u pacientov so stredne ťažkým až ťažkým akné. Pacienti liečení LED svetlom potrebovali iba 10 sedení, aby dosiahli aspoň 90% vymiznutie ich akné.

Najúčinejšia sa zdá byť kombinácia modréhočerveného a blízkeho infračerveného svetla (NIR), pretože červené a NIR vlnové dĺžky sa dostanú oveľa hlbšie do pokožky, zatiaľ čo modré, ktoré nepreniká hlboko, dokáže môže pôsobiť na povrchu antimikrobiálne. 

Na akné sa preto zdá byť najúčinnejší náš praktický laser mitochondriak pulse, ktorý sa dá použiť ako na ošetrenie pleti, pri ružovke, či akné, tak aj pre antimikrobiálny efekt.
 
 • Pri ošetrení bežných tkanív pomocou laseru (pokožka, kostí, kĺby, šľachy, svaly, črevo a mikrobióm) odporúčame využiť prvý „kontinuálny mód“ a červené alebo infračervené svetlo (prípadne prestriedať – 5 minút jedno a 5 minút druhé).
 • Pre ošetrenie pleti, pri ružovkeakné, či antimikrobiálny efekt odporúčame na laseri zapnúť všetkých 5 vlnových dĺžok a využiť prvý „kontinuálny mód“.
Viac o použití laseru aj o liečbe akné sa môžete dočítať v tomto našom článku.

Červené svetlo v spojení s vlnovou dĺžkou blízkej infračervenej oblasti 830 nm odďaľuje rozvoj únavy vo svaloch a zvyšuje výkon kostrového svalstva.

Schopnosť vrátiť sa do života/športu čo najrýchlejšie po zranení alebo traume je kľúčovým záujmom každého amatérskeho alebo profesionálneho športovca. 830 nm svetelná terapia preukázateľne výrazne a bezpečne skracuje dobu zranenia u profesionálnych aj amatérskych športovcov

Ďalšia štúdia zasa pozorovala použitie vlnových dĺžok 850 nm u športovcov a zistila, že použitie blízkeho infračerveného svetla zvýšilo svalovú hmotu po tréningu a znížilo zápal a oxidačný stres vo svalových biopsiách.  

Práve preto naše panely obsahujú súčasne vlnové dĺžky 630 a 670 nm, ktoré maximalizujú výkon mitochondrií aj produkciu ATP a súčasne obsahujú aj infračervené svetlo NIR, ktoré zlepšuje regeneráciu po výkone.

Štúdia futbalových hráčov ukázala, že vlnová dĺžka 810 nm aplikovaná pred aktivitou zlepšila svalový výkon a zotavenie po cvičení.

Podľa mnohých štúdií sa ukazuje, že červené aj infračervené svetlo môže zlepšovať zrak. Napríklad podľa tejto štúdie z roku 2020 sa ukázalo, že svietenie červeným svetlom s vlnovou dĺžkou 670 nm do horšieho oka po dobu 3 minútkaždé ráno po dobu 2 týždňov, zlepšilo zrak v priemere o 20%, no u niektorých až o 47%. Zlepšenie nastalo najviac u ľudí starších ako 40 rokov.

Podľa tejto druhej štúdie z roku 2020, z dobre citovaného žurnálu Nature sa ukázalo, že už jednorazové ranné vystavenie oka počas 3 minút červenému svetlu 670 nm, pri energetických hladinách približne podobných ako na slnku, významne zlepšilo prah farebného videnia niektorých testovaných ľudí.

Keďže je červené svetlo z panelov veľmi jasné, a môže byť nepríjemné pre použitie s otvorenými očami, odporúčame mať pri terapii zavreté oči. Ak si však nie ste istý, odporúčame sa poradiť so svojím lekárom. 

Terapia infračerveným svetlom 850 nm môže podporovať produkciu kolagénu, napomáha k plnšej, žiarivejšej pleti a jednotnejšej textúre. Tento benefit ocenia hlavne ženy, ktorým záleží na svojej pleti. Obyčajné pár minútové vystavenie sa tomuto svetlu môže pomôcť. 

Zistilo sa tiež, že vlnová dĺžka 630 nm pomáha znižovať výskyt jemných liniek a vrások a môže tiež stimulovať opätovný rast vlasov. [

Podľa dostupných štúdií sa ukazuje, že použitie vlnovej dĺžky 850 nm môže podporiť rýchle zarovnanie zubov u pacientov podstupujúcich ortodonciu. 

Vlnová dĺžka 810 nm ponúka jedinečnú škálu neurologických výhod, vrátane schopnosti prenikať až do mozgu pod lebku.

Už dlho sa uznáva, že lieky na predpis na liečbu psychiatrických stavov majú obmedzenú schopnosť pomáhať jednotlivcom trpiacim psychiatrickými problémami.

Ba čo viac, farmakoterapeutická liečba často prináša množstvo nežiaducich vedľajších účinkov, zatiaľ čo terapia blízkym infračerveným svetlom nie. Ukázalo sa, že vlnové dĺžky 810 nm aplikované na čelo pomáhajú pacientom trpiacim veľkou depresiou a úzkosťou.

Podľa ďalšej štúdie sa ukázalo, že vlnové dĺžky 830 nm zvyšujú uvoľňovanie endorfínov. 

Ideálna vlnová dĺžka na všetky druhy kožných problémov sa ukazuje byť najmä 630 nm spolu v kombinácií s infračervenou. Vlnové dĺžky 630 nm prenikajú do kožných buniek aj mazových žliaz, aby omladili tón a textúru pokožky vyhladením a vyrovnaním nerovnomernej pigmentácie.

Ukázalo sa, že vlnové dĺžky 630 nm pomáhajú pri liečbe nemelanómových rakovín kože, a rovnako že vlnové dĺžky 810 nm pomáhajú urýchliť hojenie rán a pomáhajú tkanivu rýchlejšie granulovať (zaceliť). 

Rovnako ako vlnová dĺžka 810 nm, aj 830 nm urýchľuje hojenie rán rôznej závažnosti a pomáha odvrátiť infekciu. 

 

Zlepšené estetické výsledky po plastickej chirurgii:

Rýchla expozícia vlnovým dĺžkam 830 nm urýchľuje zotavenie po estetickej operácii, znižuje prestoje a zlepšuje výsledky operácie znížením opuchov, infekcií, modrín a bolesti, čo vedie k väčšej spokojnosti pacienta. Toto je teda možné aj pri iných operáciách týkajúcich sa zásahu do pleti/pokožky.

Tiež sa ukázalo, že lézie sa hoja rýchlejšie, keď sú vystavené svetelnej terapii s vlnovou dĺžkou 850 nm.

Červené a infračervené svetlo tiež preukázateľne zvyšuje tvorbu nových krvných ciev a zvyšuje ukladanie kolagénu, čo pomáha pri hojení rán.

Ďalšia štúdia ukázala, že použitie vlnovej dĺžky 630nm používanej v spojení s derivátom hematoporfyrínu (HPD) pomohlo odstrániť symptómy spojené s psoriázou do 17 dní.

V tejto štúdií sa zistilo, že atléti, ktorí boli vystavení červenému svetlu 670 nm po dobu iba 20 minút denne každý večer, počas 14tich dní, mali kvalitnejší spánok a viac vylúčeného melatonínu počas spánku. Melatonín je náš hlavný hormón a čokoľvek zlepší spánok a melatonín, zlepší aj celkové bytie, zdravie, výkonnosť a „well-being“!

tejto štúdií robenej Yeagerom v 2007 sa ukázalo, že červené svetlo 670 nm pomohlo obnoviť redoxnú rovnováhu glutatiónu po toxikologickom poškodení a zvýšiť tiež produkciu cytochrómu c oxidázy a tým pádom aj produkciu energie a vnútrobunkovej vody. Použité množstvo energie bolo iba 4 Joule, čo pri paneloch EasyLight zodpovedá v závislosti od modelu panelu, času cca minúta až 2.

V ďalšej štúdii skúmajúcej účinky terapie červeným svetlom na zápal pohrudnice sa zistilo, že tieto vlnové dĺžky majú aj protizápalový účinok.

Vlnové dĺžky 850 nm tiež môžu pomôcť znížiť bolesť kĺbov a svalov a znížiť celkový zápal v tele.

Štúdia skúmajúca bolesť sedacieho nervu u potkanov zistila, že vlnová dĺžka 660 nm výrazne pomohla znížiť bolesť.

V ďalšej štúdii, kde sa venovali bolesti [Sushko et al.] skúmali úlohu pulzného svetla pri tlmení bolesti u bielych samcov myší. Použila sa rovnaká vlnová dĺžka svetla ako v štúdii Kymplovej et al. (670 nm) s frekvenciami 10, 600 a 8 000 Hz. Oba spôsoby podávania (kontinuálne aj pulzné svetlo) znížili behaviorálne prejavy somatickej bolesti v porovnaní s kontrolnými myšami, avšak bolo to najmä pulzné svetlo (10 a 8 000 Hz), ktoré bolo účinnejšie.

Naše panely Mitochondriak 2.0 pulse obsahujú vlnovú dĺžku 670 nm aj pulzný mód 10 Hz, a tiež vedia pulzovať s frekvenciou 12 000 Hz pri stlmení intenzity!

V štúdiách sa tiež ukázalo, že pulzované svetlo dokáže pomáhať so synchronizáciou mozgových vĺn, endorfínmi, či neurotransmitermi.

Podľa niektorých štúdií sa totiž ukazuje, že zatiaľ čo tzv. alfa vlny (cca 10 Hz) sú tie, ktoré náš mozog vysiela keď meditujeme, sme v kľude a relaxujeme, no tzv. gama vlny, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od približne 30 do 100 Hz, majú veľký vplyv na fungovanie mozgu (pri pamätaní si, učení sa, sústredení, držaní pozornosti,…).

 

Práve pulzovanie s frekvenciou 40 Hz, aplikované na konkrétnu oblasť mozgu, môže zmeniť spôsob, akým mozog funguje, a najmä pomôcť mozgu čistiť sa. 

Naše panely Mitochondriak 2.0 pulse preto obsahujú tieto kritické frekvencie akými sú 10 Hz (alfa vlny mozgu), 40 Hz (gama vlny), ale aj 76 Hz a viac.

Panely EasyLight obsahujú možnosti pulzácie vo frekvenciách v 6 módoch: 10 Hz – 40 Hz – 73 Hz – 146 Hz – 293 Hz – 587 Hz.

Jedna štúdia vykonaná medzi pacientmi s mozgovou príhodou ukázala, že vlnové dĺžky 810 nm poskytli neuroprotektívne výhody a zlepšili zotavenie u pacientov so stredne ťažkými až ťažkými mozgovými príhodami.

Päť dní po mozgovej príhode došlo k výraznému zlepšeniu u tých, ktorí boli liečení terapiou infračerveným svetlom 810 nm v porovnaní s tými, ktorí sa takto neliečili.

Deväťdesiat dní po mozgovej príhode malo 70 % liečených pacientov úspešný výsledok v porovnaní s iba 51 % v kontrolnej skupine.

810 nm sa tiež ukazuje ako obzvlášť účinné pri podpore zotavovania sa z traumatických poranení mozgu a pri znižovaní dlhodobého neurologického poškodenia.

 

 

V štúdii z roku 2016 bola terapia červeným svetlom použitá na liečbu 10 žien trpiacich chronickými bolesťami hlavy. Merala sa rýchlosť prietoku krvi, ako aj hladiny serotonínu a cholínesterázy pred liečbou, bezprostredne po liečbe a 3 dni po liečbe.

Použité svetlo bolo 830 nm s intenzitou 100 mW a čas osvecovania bol iba 34 sekúnd. Na našich paneloch aj laseri si viete aktivovať iba infračervené svetlo taktiež

Výsledky ukázali významné zníženie rýchlosti prietoku krvi a významné zvýšenie hladín serotonínu 3 dni po liečbe. Tiež zaznamenali 64% zníženie bolesti po liečbe.

 

Tu sú konkrétne dáta a štúdie ku zvoleným vlnovým dĺžkam v paneloch EasyLight:

V našom laseri mitochondriak pulse sme spojili unikátne vlastnosti aj novú technológiu pulzácie a tiež sme doň pridali malé množstvo modrého svetla 460 nm. Terapia modrým svetlom je totiž najznámejšia pre svoje extrémne silné antimikrobiálne účinky.

jednej štúdií z roku 2004 zaznamenalo 28 účastníkov štúdie 64,7% zlepšenie akné po ôsmich ošetreniach modrým svetlom.

Ďalšia štúdia v roku 2004 zistil, že 85 % pacientov z klinických štúdií preukázalo aspoň 50 % zníženie lézií po štyroch dvojtýždňovom ošetrené modrým svetlom a približne 20 % pacientov uviedlo 90 % zníženie akné so 70 – 80 % mierou zlepšenia tri mesiace po poslednej liečbe.

Štúdia z roku 2008 zasa ukázala, že terapia modrým svetlom zlepšila symptómy akné u 21 pacientov. Všetkým pacientom bolo podaných celkovo osem ošetrení (14-minútové ošetrenia dvakrát týždenne počas jedného mesiaca). Liečba viedla k redukcii zápalových aj nezápalových lézií, aj keď počet kolónií P. acnes zostal konštantný.

ďalšej štúdii v roku 2008 výskumníci zistili, že liečba modrým svetlom viedla k výraznému zlepšeniu u pacientov so stredne ťažkým až ťažkým akné. Pacienti liečení LED svetlom potrebovali iba 10 sedení, aby dosiahli aspoň 90% vymiznutie ich akné.

U nás v EasyLight však dbáme predovšetkým na cirkadiánny rytmus a celkovú svetelnú hygienu a práve preto sme v našom laseri mitochondriak pridali malé toto množstvo modrého svetla, ktoré si viete zapnúť súčasne s červeným a infračerveným, ktorých intenzita je v porovnaní s modrým vyššia (počet LED 1:4).

Viac o použití laseru aj o jeho účinkoch sa môžete dočítať v tomto našom článku.

Vlnová dĺžka 630 nm je ideálna na všetky druhy kožných problémov. Vlnové dĺžky 630 nm prenikajú do kožných buniek aj mazových žliaz, aby omladili tón a textúru pokožky vyhladením a vyrovnaním nerovnomernej pigmentácie.

Zistilo sa tiež, že táto vlnová dĺžka pomáha znižovať výskyt jemných liniek a vrások a môže tiež stimulovať opätovný rast vlasov[1, 2]

 

Vlnová dĺžka 630 nm ponúka tiež nasledujúce výhody:

Zlepšenie kožných porúch, ako je aj psoriáza.

Ďalšia štúdia ukázala, že použitie vlnovej dĺžky 630nm používanej v spojení s derivátom hematoporfyrínu (HPD) pomohlo odstrániť symptómy spojené s psoriázou do 17 dní. [3]

 

Opätovný rast vlasov

Terapia červeným svetlom s vlnovou dĺžkou 630nm sa ukázala ako bezpečná a účinná metóda stimulácie rastu vlasov u mužov aj žien. Jedna štúdia predpokladala, že svetlo stimulovalo kmeňové bunky vo vlasovom folikule, čím povzbudilo vlasový folikul do rastovej fázy. [4]

 

Hojenie povrchových rakovín kože

Ukázalo sa, že vlnové dĺžky 630 nm pomáhajú pri liečbe nemelanómových rakovín kože. [5]

 

Liečba akné

Ukázalo sa tiež, že vlnová dĺžka 630 nm pomáha znižovať zápaly aj vyrážky a akné. [6]

Existuje množstvo literatúry opisujúcej výhody, ktoré ponúka vlnová dĺžka 660 až 670 nm. 670 nm preniká o niečo hlbšie ako vlnová dĺžka 630 nm a zasahuje do celého rozsahu kožného tkaniva, kde podporuje hojenie a regeneráciu. Tiež preniká do tunajších mitochondrií kde mení viskozitu vody, čím zlepšuje produkciu ATP a teda našu energiu.

 

Niektoré z výhod použitia tejto vlnovej dĺžky zahŕňajú toto:

Zlepšenie spánku a regenerácie

V tejto štúdií sa zistilo, že atléti, ktorí boli vystavení červenému svetlu 670 nm po dobu iba 20 minút denne každý večer, počas 14tich dní, mali kvalitnejší spánok a viac vylúčeného melatonínu počas spánku. Melatonín je náš hlavný hormón a čokoľvek zlepší spánok a melatonín, zlepší aj celkové bytie, zdravie, výkonnosť a „well-being“! [7]

Zvýšenie glutatiónu a detoxikácie

ďalšej štúdií robenej Yeagerom v 2007 sa ukázalo, že červené svetlo 670 nm pomohlo obnoviť redoxnú rovnováhu glutatiónu po toxikologickom poškodení a zvýšiť tiež produkciu cytochrómu c oxidázy a tým pádom aj produkciu energie a vnútrobunkovej vody. [8Použité množstvo energie bolo iba 4 Joule, čo pri paneloch EasyLight zodpovedá v závislosti od modelu panelu, času cca minúta až 2.

 

Znížená únava z tréningu

Ukázalo sa, že červené svetlo v spojení s vlnovou dĺžkou blízkej infračervenej oblasti 830 nm odďaľuje rozvoj únavy vo svaloch a zvyšuje výkon kostrového svalstva. [9]

 

Znížený zápal

V štúdii skúmajúcej účinky terapie červeným svetlom na zápal pohrudnice sa zistilo, že tieto vlnové dĺžky majú aj protizápalový účinok. [10]

 

Zlepšené hojenie kostí

Vlnová dĺžka 660 nm podporuje dokonca resorpciu a tvorbu v kostných bunkách v okolí miesta, kde je potrebná oprava, bez toho, aby došlo k akejkoľvek zmene štruktúry kosti. [11]

 

Znížený opuch po zranení

V jednej štúdii sa zistilo, že červené svetlo znižuje zápal aj opuch znížením počtu zápalových buniek, ktoré vedú k tvorbe opuchov. [12]

 

Znížená neuropatická bolesť

Štúdia skúmajúca bolesť sedacieho nervu u potkanov zistila, že vlnová dĺžka 660 nm výrazne pomohla znížiť bolesť. [13]

 

Zrýchlené hojenie rán

Tieto vlnové dĺžky tiež preukázateľne zvyšujú tvorbu nových krvných ciev a zvyšuje ukladanie kolagénu, čo pomáha pri hojení rán. [14]

Vlnová dĺžka 810 nm ponúka jedinečnú škálu neurologických výhod, vrátane schopnosti prenikať až do mozgu pod lebku.

 

Mnohí pokrokoví vedci aj alternatívni lekári sú presvedčení, že práve terapia červeným svetlom sa v blízkej budúcnosti stane poprednou medicínskou liečbou a to obzvlášť pri mozgových, očných a neurologických poruchách!

 

Z vlnovej dĺžky 810 nm získate nasledujúce výhody:

Zlepšené hojenie a zotavenie sa po zranení

Štúdia futbalových hráčov ukázala, že vlnová dĺžka 810 nm aplikovaná pred aktivitou zlepšila svalový výkon a zotavenie po cvičení. [15]

 

Zrýchlené hojenie rán

Ukázalo sa, že vlnové dĺžky 810 nm pomáhajú urýchliť hojenie rán a pomáhajú tkanivu rýchlejšie granulovať (zaceliť). [16]

 

Zlepšené zotavenie po mŕtvici u niektorých pacientov

Jedna štúdia vykonaná medzi pacientmi s mozgovou príhodou ukázala, že vlnové dĺžky 810 nm poskytli neuroprotektívne výhody a zlepšili zotavenie u pacientov so stredne ťažkými až ťažkými mozgovými príhodami. [17]

Päť dní po mozgovej príhode došlo k výraznému zlepšeniu u tých, ktorí boli liečení terapiou infračerveným svetlom 810 nm v porovnaní s tými, ktorí sa takto neliečili.

Deväťdesiat dní po mozgovej príhode malo 70 % liečených pacientov úspešný výsledok v porovnaní s iba 51 % v kontrolnej skupine.

 

Zlepšené zotavenie po traumatickom poranení mozgu

810 nm sa tiež ukazuje ako obzvlášť účinné pri podpore zotavovania sa z traumatických poranení mozgu a pri znižovaní dlhodobého neurologického poškodenia. [18]

 

Zlepšenie psychiatrických porúch

Už dlho sa uznáva, že lieky na predpis na liečbu psychiatrických stavov majú obmedzenú schopnosť pomáhať jednotlivcom trpiacim psychiatrickými problémami.

Ba čo viac, farmakoterapeutická liečba často prináša množstvo nežiaducich vedľajších účinkov, zatiaľ čo terapia blízkym infračerveným svetlom nie. Ukázalo sa, že vlnové dĺžky 810 nm aplikované na čelo pomáhajú pacientom trpiacim veľkou depresiou a úzkosťou. [19]

 

Opäť Rast vlasov

Štúdie ukázali, že aj vlnová dĺžka 810 nm môže podporiť výrazný rast vlasov u pacientov s androgénnou alopéciou. [20] Práve preto panely EasyLight obsahujú všetky tieto vlnové dĺžky pokope spolu s červeným svetlom.

Vlnová dĺžka 830 nm je schopná preniknúť hlbšie cez kožu a tkanivo do kosti. Nie je moc absorbovaná na povrchu, čo je tiež dôvod, prečo je v paneloch EasyLight obsiahnutá spolu s vlnovou dĺžkou 810 nm v pomere 20% ku 850 nm, ktoré pokrývajú zvyšných 80%. Takýmto spôsobom sme dosiahli optimálne rozloženie aj dodávku fotónov NIR to všetkých tkanív tela.

 

Použitie vlnovej dĺžky 830 nm v paneloch EasyLight prináša nasledujúce výhody:

Urýchľuje hojenie a znižuje infekciu

Rovnako ako vlnová dĺžka 810 nm, aj 830 nm urýchľuje hojenie rán rôznej závažnosti a pomáha odvrátiť infekciu. [21]

 

Zlepšené estetické výsledky po plastickej chirurgii

Rýchla expozícia vlnovým dĺžkam 830 nm urýchľuje zotavenie po estetickej operácii, znižuje prestoje a zlepšuje výsledky operácie znížením opuchov, infekcií, modrín a bolesti, čo vedie k väčšej spokojnosti pacienta. Toto je teda možné aj pri iných operáciách týkajúcich sa zásahu do pleti/pokožky. [22]

 

Zvýšenie „dobrých“ endorfínov

Vlnové dĺžky 830 nm zvyšujú uvoľňovanie endorfínov. [23]

 

Zlepšená oprava, regenerácia a rast kostí

Štúdia na zvieratách preukázala, že terapia červeným a infračerveným svetlom s použitím vlnovej dĺžky 830 nm zlepšuje obnovu kostí stimuláciou rastu nových kostí. Terapia červeným svetlom pomáha zvieratám so zdravím kostí rôznymi spôsobmi, vrátane psov a koní. [24]

 

Rýchlejší návrat športovcov po zranení

Schopnosť vrátiť sa do života/športu čo najrýchlejšie po zranení alebo traume je kľúčovým záujmom každého amatérskeho alebo profesionálneho športovca. 830 nm svetelná terapia preukázateľne výrazne a bezpečne skracuje dobu zranenia u profesionálnych aj amatérskych športovcov. [25]

Vlnová dĺžka 850 nm je v našich paneloch EasyLight obsiahnutá vo väčšom množstve pričom predstavuje zo spektra NIR až 80% ku 810 a 830 nm.

 

V mnohých prípadoch totiž 850 nm zosilňuje výhody, ktoré poskytujú vlnové dĺžky 810 nm a 830 nm, čo je hlavný dôvod, prečo sme pri vývoji panelov nechceli vynechať ani jednu z týchto 3 vlnových dĺžok. V paneloch EasyLight teda nájdete strategicky rozmiestnené LED diódy s 810, 830 aj 850 nm.

 

Táto vlnová dĺžka 850 nm má celý rad terapeutických aplikácií, ako napríklad:

Protizápalové výhody

Vlnové dĺžky 850 nm môžu pomôcť znížiť bolesť kĺbov a svalov a znížiť celkový zápal v tele. [26]

 

Zlepšená regenerácia svalov

Štúdia pozorovala použitie vlnových dĺžok 850 nm u športovcov a zistila, že použitie blízkeho infračerveného svetla zvýšilo svalovú hmotu po tréningu a znížilo zápal a oxidačný stres vo svalových biopsiách. [27] Práve preto naše panely obsahujú súčasne vlnové dĺžky 630 a 670 nm, ktoré maximalizujú výkon mitochondrií a produkciu ATP a súčasne NIR, ktoré zlepšujú regeneráciu po výkone.

 

Hojenie rán na koži

Ukázalo sa, že lézie sa hoja rýchlejšie, keď sú vystavené svetelnej terapii s vlnovou dĺžkou 850 nm. [28]

 

Redukcia liniek, vrások a hyperpigmentácie

Terapia infračerveným svetlom 850 nm môže podporovať produkciu kolagénu, napomáha k plnšej, žiarivejšej pleti a jednotnejšej textúre. Tento benefit ocenia hlavne ženy, ktorým záleží na svojej pleti. Obyčajné pár minútové vystavenie sa tomuto svetlu môže pomôcť. [29]

 

Ortodoncia a vyrovnávanie zubov

Zdá sa tiež, že použitie vlnovej dĺžky 850 nm môže podporiť rýchle zarovnanie zubov u pacientov podstupujúcich ortodonciu. [30]

1.      https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3926176/

2.      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25124964/

3.      https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/lsm.1900040110

4.      https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/dsu.12200

5.      https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.2004.30083.x

6.      https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-0781.2005.00181.x

7.      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23182016/

8.      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17321060/

9.      https://link.springer.com/article/10.1007/s10103-011-0957-3

10.   https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/lsm.20658

11.   https://link.springer.com/article/10.1007/s10103-003-0260-z

12.   https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1011134407001273

13.   https://link.springer.com/article/10.1007/s10103-014-1552-1

14.   https://www.scielo.br/j/bdj/a/k5ZzSv3hn6mCRZfd9rbQKMd/?lang=en

15.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29099680/

16.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3985531/

17.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17463313/

18.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17439348/

19.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796659/

20.   https://sensing.konicaminolta.us/us/blog/how-light-can-cure-baldness/

21.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3799047/

22.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4751092/

23.   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18081143/

24.   https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0531556511003147

25.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4846838/

26.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5523874/

27.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5167494/

28.   https://ieeexplore.ieee.org/document/6707243

29.   https://www.medestheticsmag.com/news/article/21144747/led-irradiation-increases-collagen-levels

30.   https://bmcoralhealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12903-015-0159-

 

Možno budete prekvapení, no svetelná terapia je jednou z najstarších liečebných metód používaných ľuďmi. Bola využívaná už u Egypťanov a je historicky známa ako solárna, či chromo terapia.

Červené a infračervené svetlo pomáha našim "mocným" mitochondriám lepšie fungovať. Lepšie fungujúce zasa mitochondrie znamenajú viac energie a menšie riziko chorôb.

Ku dnešnému dňu už tiež existuje tisíce štúdií, ktoré dokazujú výhody spojené s terapiou červeným svetlom. Tiež sa ukazuje, že práve červené svetlo môže pomáhať našim kmeňovým bunkám, aby regenerovali mnohé časti tela. 

 ♥︎ Easy Light s.r.o.
Vaše súkromie je plne chránené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o Vás žiadnej tretej strane.


Disclaimer | Povaha zariadení Easy Light: Všetky produkty značky Easy Light, určené na svetelnú terapiu, majú certifikáciu CE a RoHS, no nie sú zdravotnícke zariadenia. Používanie našich produktov v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, či konzultáciu s odborníkom.
Rovnako informácie na tejto webovej stránke, vrátane zverejnených vedeckých štúdií, slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Nie sú určené na liečbu, diagnostiku, liečenie alebo prevenciu akýchkoľvek zdravotných problémov, či choroby, ani na to, aby sa brali ako lekárska rada. Ďalšie informácie Vám vždy poskytne váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Prijímame aj online platby

transparent image