Zmena intenzity panelov ako tlmené červené interiérové osvetlenie

Ak patríte k "nášmu kmeňu" mito-hackerov (alebo aj biohackerov), ktorí si uvedomujú dôležitosť cirkadiánneho rytmu a svetelnej hygieny, určite Vás poteší novinka, ktorá je pridaná v paneloch 2. generácie - mitochondriak 2.0 pulse.

Pýtate sa čo to je? Čo keby sme Vám povedali, že svoj panel pulse, ktorý máte so zámerom hlavne na terapiu červeným svetlom, teraz dokážete využiť aj ako tlmené červené interiérové osvetlenie

Zdá sa to byť až príliš dobré, však? Avšak vďaka novej technológií, ktorú panely 2.0 pulse v sebe majú, si ich intenzitu dokážete stlmiť a privodiť tak príjemnú večernú/rannú atmosféru pomocou slabého červeného svetla

Gif Banner mitochondriak 2 pulse Office

 

Táto nová funkcia voľby intenzity bola síce navrhnutá v prvom rade pre terapiu ľuďom, ktorí sú viac citliví na svetlo, prípadne sa chcú osvecovať dlhšiu dobu slabšou intenzitou, avšak je ideálna aj na použitie ráno a večer, aby nahradila štandardné menej vhodné bielo/žlté osvetlenie miestnosti upokojujúcou červenou farbou.

V tomto článku Vám v krátkosti ukážeme, ako môžu jednoduché zmeny farby a intenzity ovplyvniť našu cirkadiánnu reakciu a teda nám pomôcť zaspať, či naopak sa "naštartovať" do dlhého zimného tmavšieho rána. 

 

Čo je to zmena intenzity na paneloch 2.0 a ako funguje:

Na paneloch 2.0 pulse si jednoducho viete zvoliť silu intentity od 20% po 100% a môžete takto vo svojej terapii postupne navyšovať, prípadne si ju lepšie nadizajnovať pre svoje potreby.

Panely ponúkajú voľbu intenzity od 20% po 100% a teda majú celkovo 5 módov. Prepínate si ich jednoducho na bočnom ovládacom panely alebo diaľkovým ovládačom. 

V tomto minútovom videu sa pozrite na nové funkcie a jednoduché ovládanie panelov mitochondriak 2.0 pulse.

Pre použitie panelu ako tlmené červené osvetlenie odporúčame zapnúť mód 20%. 

  • Zmena intenzity môže byť vhodná napr. pre ľudí, ktorí sú viac citliví na svetlo, prípadne si chcú panelom svietiť radšej dlhší čas, s nižším výkonom (menej Joule na jednotku plochy za minútu). Takéto dlhšie svietenie so slabšou intenzitou je tiež vhodné aj ako príprava pokožky na silnejšie UV svetlo.

  • Podľa mnohých štúdií sa totiž ukazuje, že v niektorých prípadoch nejde o vysokú intenzitu, ale skôr o nižšiu, ktorá je aplikovaná po dlhšiu dobu. A práve v tomto majú výhodu naše nové panely Mitochondriak 2.0, kde si svoju intenzitu môžete meniť.

Zmenu intenzity však môžeme využiť aj ako tlmené doplnkové interiérové osvetlenie. Takýmto spôsobom môžete doma svietiť "bezpečnejšie" a využiť panel napr. ráno pred východom slnka, či večer po západe, a nenarúšať tak príliš svoj cirkadiánny rytmus, ako je to pri bielych osvetleniach. 

 

Blog zmena intenzity a tlmené červené osvetlenie

 

Aj keď to vyzerá ako príliš jednoduché prepnutie, táto malá zmena svetla môže mať významný vplyv na naše zdravie, pretože nám môže zlepšiť cirkadiánny rytmus a tiež kvalitu spánku.

 

Problematické modré svetlo a citlivosť nášho oka/tela:

Ľudské telo je veľmi citlivé na svetlo prijímané hlavne našimi očami a dokáže rozpoznať svetlo v rozsahu približne 380 až 700 nanometrov (nm). Počnúc fialovou až modrou a končiac červenou. 

 

Je dôležité poznamenať, že svetlo, ktoré obsahuje veľké množstvo energie (modré), stimuluje bdelosť, zatiaľ čo svetlo s nízkou energiou (červené) pomáha podporovať relaxáciu.

V porovnaní s červeným svetlom obsahuje modré svetlo vyššie množstvo energie a preto je modré svetlo vhodné najmä ráno. Presne takto je to pri východe slnka, kedy by sme mali byť bdelí, kedy zo slnka svieti cca rovnako modrej aj červenej a naopak večer, vtedy modrá odchádza a ostáva svietiť iba červená. 

Pripravili sme si pre Vás dokonca aj meranie certifikovaným spektrometrom UPRtek, kde vidíte ako vyzerá spektrum svetla v doobedných hodinách na slnku (prvý obrázok), ako vyzerá večer, kedy svieti už iba červená (druhý obrázok) a ako vyzerá svetlo ohňa (takto žili naši predkovia - tretí obrázok)

Spektrometer meranie slnka od EasyLight (1)

Spektrometer meranie slnka od EasyLight (3)

Spektrometer meranie slnka od EasyLight (2)

 

S postupným zlepšovaním technológie LED sa síce modré LED diódy stali veľmi efektívnymi, čo z nich robí poprednú voľbu pre väčšinu aplikácií okolitého osvetlenia, avšak spolu s tým prišlo aj mnoho rizík. Hoci je teda moderné LED osvetlenie veľmi efektívne, má vysoký dopad na náš cirkadiánny rytmus a aj hladinu melatonínu. 

Práve preto je dôležité dbať na to, akým svetlom svietime hlavne večer, po západe slnka. 

Zdroje-svetla-a-potlacenie-MELATONINU

 

Rozdiel studeno bieleho osvetlenia a červeného svetla:

Najbežnejšia forma dnešného modrého svetla prichádza vo forme bieleho LED svetla. Toto sa týka aj obrazoviek, ktoré dnes využívame.

Biele svetlo sa bežne označuje ako bezfarebné denné svetlo, popisované ako teplé alebo studené na stupnici 1000-10000 kelvinov (K). Biele svetlo je tiež najbežnejším zdrojom umelého svetla používaného v našich domácnostiach, kanceláriách, atď. Chladné zdroje bieleho svetla sú jasnejšie a obsahujú viac energie ako teplejšie zdroje.

Aby sme to uviedli aj do perspektívy, svetlo sviečok má teplú farebnú teplotu okolo 1800 K a vyžaruje asi 10 luxov jasu, zatiaľ čo denné svetlo alebo priame slnečné svetlo má studenú farebnú teplotu okolo 5500-6500 K a vyžaruje jas 120 000 luxov.

 

Sledovanie prirodzeného cyklu svetla počas dňa je najlepší a najefektívnejší spôsob, ako podporiť náš cirkadiánny rytmus. Ako sme diskutovali pri teplotách farieb vyššie, zdroje teplejšieho bieleho svetla sú ideálne na použitie skoro ráno a večer, pred východom slnka a po západe slnka. Zdroje strednej triedy sú ideálne na použitie v dopoludňajších hodinách a neskoro popoludní, pričom chladnejšie zdroje sú ideálne na poludnie, kedy je aj slnko vonku najintenzívnejšie a má najvyššiu teplotu. 

 

Ako a kedy teda používať tlmený režim 20% na paneloch mitochondriak 2.0 pulse?

Nízka intenzita červeného svetla je skvelý spôsob, ako začať deň, respektíve nesvietiť ihneď "po rozlepení očí" silným svetlom. Vďaka tomuto môže byť aktivácia 20% intenzity na paneloch ideálna aj pre ranné vstávanie. Pri použití večer môže toto nastavenie pomôcť vášmu telu uvoľniť sa a prispôsobiť sa prirodzenej tme a teda aj zlepšiť spánok.

 

Tip pre Vás:

Odporúčame svoj panel nasmerovať niekde v miestnosti, ďalej od Vás k stene, aby sa tlmené červené svetlo pekne odrážalo a zároveň vytváralo rozptýlený príjemný efekt, ktorý tak trochu pripomína čas, kedy slnko zapadá za okolité hory. 

 

Tip #2 - tichý režim:

Chcete svoju večernú atmosféru ešte vylepšiť? Vyskúšajte náš tichý režim. Niekoho môže otravovať ZVUK, aký zariadenia pri prepínaní vydávajú. Preto sme na všetkých paneloch Mitochondriak od kategórie 2.0 (a vyššie) pridali aj tzv. Tichý režim.

Aktivujete ho veľmi jednoducho:

  1. Na bočnom paneli svojho panelu (nie na ovládači) stlačte a podržte 7 sekúnd tretie tlačidlo zhora.
  2. To je všetko - takto zapnete/vypnete tichý režim.

 

Zariadenia na terapiu červeným a infračerveným svetlom od spoločnosti Easy Light - pre zákazníkov

 

 

*Ak Vás zaujíma porovnanie všetkých našich zariadení "jeden na jedného", pozrite si túto tabuľku. ♥︎ Easy Light s.r.o.
Vaše súkromie je plne chránené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o Vás žiadnej tretej strane.


Disclaimer | Povaha zariadení Easy Light: Všetky produkty značky Easy Light, určené na svetelnú terapiu, majú certifikáciu CE a RoHS, no nie sú zdravotnícke zariadenia. Používanie našich produktov v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, či konzultáciu s odborníkom.
Rovnako informácie na tejto webovej stránke, vrátane zverejnených vedeckých štúdií, slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Nie sú určené na liečbu, diagnostiku, liečenie alebo prevenciu akýchkoľvek zdravotných problémov, či choroby, ani na to, aby sa brali ako lekárska rada. Ďalšie informácie Vám vždy poskytne váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Prijímame aj online platby

transparent image