Terapia červeným svetlom a lepšie trávenie aj črevo

Termín „prepojenie čreva a mozgu“ je v posledných rokoch viac a viac známy a už je dokonca potvrdený aj mnohými výskumami (štúdiami) vedeckou komunitou. [1] Toto prepojenie hovorí o tom, ako naše trávenie, črevo a mikrobióm ovplyvňujú našu náladu, myslenie aj mozog a tiež to platí opačne. 

V tomto blogu sa v skratke pozrieme na vedu a štúdie, ktoré hovoria o vplyve svetla a cirkadiánneho rytmu na zdravie nášho čreva a tiež na praktické tipy ako terapiu červeným a infračerveným svetlom použiť, ak máte problémy s trávením, mikrobiómom, či črevom. 

Brain gut axis od easylight

 

Z čoho sa skladá tráviaci trakt a aké má úlohy:

Náš tráviaci systém zohráva kľúčovú úlohu pri rozklade potravy, vstrebávaní živín, ale aj odstraňovaní metabolického odpadu, čím zabezpečuje efektívne fungovanie nášho tela. Každý z nás predsa vie ako sa cíti, keď zje niečo „nevhodné“ a nezdravé, alebo keď ho nadúva a nemôže sa správne vyprázdniť.

 

Je to práve náš moderný životný štýl, zvyčajne veľmi rýchly životný štýl, od ktorého sa odvíja aj výber stravy a miesto, kde stravu konzumujeme, ktoré spoločne môžu ľahko narušiť jemnú rovnováhu nášho tráviaceho systému.

Toto automaticky vedie k nepohodliu, nízkej hladine energie, oslabenému imunitnému systému, zníženiu športového, ale aj mentálneho výkonu, horšej kvalite práce, zhoršenej nálade a regenerácii svalov.

 

Náš tráviaci systém je však komplexná sieť orgánov vrátane úst, pažeráka, žalúdka, tenkého a hrubého čreva, pečene, žlčníka a pankreasu, ktoré spolupracujú pri spracovaní potravy, ktorú jeme.

Všetky tieto časti tela a orgány musia byť v súhre, aby trávenie pracovalo a na to je potrebná rovnováha črevných baktérií (dobre diverzifikovaný mikrobióm), správna hormonálna regulácia (napr. vylučovanie inzulínu) a funkcia svalových stien gastrointestinálneho traktu.

 

Keď je táto rovnováha narušená, môže to viesť k celému radu tráviacich problémov, vrátane porúch trávenia, syndrómu dráždivého čreva (IBS), priepustnému črevu (tzv. leaky gut), SIBO, a ďalších.

 

Ako ste si možno všimli, náš tráviaci trakt je veľmi komplexný, no zároveň ukrytý v tele, vďaka čomu je v normálnych podmienkach vystavený práve červenému a infračervenému svetlu, ktoré ako jediné dokáže penetrovať takto hlboko.

Penetrácia červené svetlo od EasyLight

Penetrácia infračervené svetlo od EasyLight

 

Kde do hry vstupuje terapia červeným a infračerveným svetlom:

Ako už viete z predošlých našich článkov, terapia červeným svetlom je holistická, neinvazívna a pre každého dostupná terapia, ktorá môže byť použitá pre množstvo funkcií na zlepšenie nášho každodenného života.

Veď koniec koncov, všetci sme túto „terapiu“ využívali po milióny rokov, pretože slnko vyžaruje veľmi veľa červeného aj infračerveného svetla, ktorému sme boli počas evolúcie vystavení. Je to až posledných pár stoviek rokov, od kedy vďaka nášmu modernému spôsobu života už trávime takmer všetok čas v interiéri.

Svetelna-vyziva-a-svetelna-rovnovaha-od-Easylight

 

Ak sa však pýtate, ako konkrétne terapia červeným a infračerveným svetlom funguje nie len pre zlepšenie zdravia, ale aj čreva, odpoveď je jednoduchá.

Je to predovšetkým vďaka lepšej produkcii metabolickej vody (tzv. deutéria zbavenej vody, akú produkujú naše mitochondrie) [R, R] a tiež vďaka stimulácii produkcie ATP v bunkách, čo vedie k väčšiemu množstvu energie dostupnej pre telo, aby fungovalo efektívnejšie a efektívnejšie. [R]

To znamená, že hladké svaly čreva začnú tiež pracovať optimálnejšie a s nimi aj naše trávenie.

 

Červené a infračervené svetlo teda môžu mať všetky tieto benefity, ktoré siahajú ďalej, ako iba pre črevo: zlepšený bunkový obrat, znížený zápal, zlepšená regenerácia svalov a športový výkon, zníženie jemných vrások na koži a jaziev po akné.

na Banner

 

 

Ako terapia červeným svetlom zlepší zdravie tráviaceho traktu:

Tu je zopár vecí, ktoré červené a infračervené svetlo ovplyvnia:

 

  1. Zníženie zápalu: nadúvanie, plynatosť a poruchy trávenia sú spojené so zápalom a pomalým trávením. Pri vystavení červenému svetlu sa zníži celkový zápal v tele, zlepší sa trávenie a zníži sa nepohodlie. [R]

 

  1. Črevná motilita – ide o kontrakciu a relaxáciu svalov v čreve, ktorá je životne dôležitá pre vstrebávanie živín a trávenie. Terapia červeným svetlom môže stimulovať produkciu ATP a tým aj fungovanie hladkých svalov, čím sa znižuje možnosť zápchy. [R]

 

  1. Podpora črevného mikrobiómu – rozmanitý a zdravý črevný mikrobióm je nevyhnutný pre celkové zdravie a pohodu. Terapia červeným svetlom bola skúmaná z hľadiska prispievania k udržaniu baktérií v tráviacom systéme.

 

Mnohé štúdie poukazujú na to, že práve infračervené svetlo tipu A (NIR), s vlnovou dĺžkou predovšetkým 810 nm a 900 nm, svietiace na brucho dokáže zmeniť (zlepšiť) mikrobióm a to už za 11 týždňov. [R]

V jednej štúdii, z roku 2022, použili na ožarovanie brucha ľudí svetlo s vlnovou dĺžkou 900 nm (také obsahuje aj náš LASER mitochondriak pulse), ktoré pulzovali, s celkovým doručeným výkonom 861,3 Joulov. Účastníkom štúdie osvecovali brucho po dobu 11 týždňov, 3-krát v týždni. 

Výsledok danej štúdie ukázal, že mikrobióm účastníkov vykazoval významné zmeny v diverzite po liečbe svetlom, so zvýšením počtu známych prospešných baktérií (Akkermansia, Faecalibacterium a Roseburia) a znížením počtu potenciálne patogénnych rodov baktérií."

 

  1. Zvýšená absorpcia živín – zvýšením bunkového energetického produktu môže terapia červeným svetlom zlepšiť vstrebávanie živín v tráviacom systéme. To môže byť mimoriadne prospešné pre tých, ktorí majú nedostatok živín a malabsorpciu.

 

Praktické tipy na záver ako terapiu používať pre zlepšenie trávenia a čreva:

Pre zdravie svojho trávenia a čreva odporúčame zacieliť sa na oblasť brucha, kde sa sústreďujú tráviace orgány.

Svoje zariadenie vyberajte múdro, aby spĺňalo Vami požadované parametre (ideálne aspoň 670 nm, 810, 830 a 850 nm, prípadne aj pulzáciu pre lepší prienik).

 

Liečebné sedenia sú relatívne krátke, zvyčajne v rozsahu od 5 minút do 20 - 30 minút denne, prípadne len každý druhý, či tretí deň. Zariadenie odporúčame využívať cez deň, ideálne ráno, prípadne pred alebo po jedle. 

230831_Cervenesvetlo-21 

 

Záverečné odporúčanie a prípadné využitie zariadení EasyLight:

Je nevyhnutné uvedomiť si, že terapia červeným svetlom je síce efektívna, no má byť iba doplnok k Vášmu životnému štýlu, ktorý zahŕňa vyvážený cirkadiánny rytmus a dobrý spánok, pravidelný pobyt na slnku, udržiavanie vyváženej stravy, udržiavanie hydratácie, či pravidelná fyzická aktivita.

 

Ak sa teda rozhodnete využiť zariadenie na terapiu červeným a infračerveným svetlom, odporúčame Vám siahnuť po praktických, u ktorých poznáte vlnové dĺžky aj všetky parametre, prípadne majú pulzáciu, vďaka čomu svetlo prenikne hlbšie.

V niektorých štúdiách sa totiž ukázalo, že už po 14-dňoch osvecovaním s 810 nm, 3-krát týždenne, s pulzáciou 250 Hz, výkonom 103.75 mW/cm2 a celkovým množstvom doručenej energie 10 Joulov/cm2 sa zmenil mikrobióm myší k lepšiemu. [R]

 

Vzhľadom na to, že panely Mitochondriak 2.0 Pulse obsahujú všetky až 6 módov pulzácie a tiež 810 nm a majú vysokú intenzitu ožiarenia, hodia sa skvelo aj na črevné problémy a mikrobióm.

Pri našich zariadeniach dosiahnete 10 Joulov už pri osvecovaní sa zo vzdialenosti cca 60 až 100 cm od panelu za 2 minúty.

 

Náš laser mitochondriak pulse zasa obsahuje aj pulzáciu, ale aj NIR svetlo 900 nm, a preto môže byť taktiež skvelým pomocníkom na osvecovanie brucha. Laser je dokonca prenosný a využije ho každý, kto cestuje a chce mať svoje zariadenie neustále po ruke. Jednoducho si ho vyberiete kdekoľvek chcete z taštičky, zasvietite si na brucho 5 až 10 minút červeným a 5 až 10 minút  infračerveným svetlom a vybavené.

 

Laser mitochondriak pulse od easylight (5)

 

 

Použité zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367209/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9963022/
  3. https://www.nature.com/articles/srep12029
  4. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/lsm.20658
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34962422/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30074108/


♥︎ Easy Light s.r.o.
Vaše súkromie je plne chránené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o Vás žiadnej tretej strane.


Disclaimer | Povaha zariadení Easy Light: Všetky produkty značky Easy Light, určené na svetelnú terapiu, majú certifikáciu CE a RoHS, no nie sú zdravotnícke zariadenia. Používanie našich produktov v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, či konzultáciu s odborníkom.
Rovnako informácie na tejto webovej stránke, vrátane zverejnených vedeckých štúdií, slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Nie sú určené na liečbu, diagnostiku, liečenie alebo prevenciu akýchkoľvek zdravotných problémov, či choroby, ani na to, aby sa brali ako lekárska rada. Ďalšie informácie Vám vždy poskytne váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Prijímame aj online platby

transparent image