Predpredaj a porovnanie zariadení Mitochondriak Slim verzus Slim 2.0 pulse.

3W LED verzus 5W dual chip LED – Prečo viac Watt ani dual neznamená lepšie?

Prečo pri Red Light Terapii neplatí, že viac je lepšie? No platí to aj o Wattoch. 5 W LED totiž nemusí byť vôbec efektívnejšia ako 3W, práve naopak.

V dnešnom článku sa pozrieme na časté nedorozumenia ohľadom označovania Watt-och v zariadeniach na terapiu červeným a infračerveným svetlom, a tiež na pojmy ako single čip verzus dual čip (tzv. "dual chip"), pretože v nich vládne množstvo nedorozumení.

 

Kde sa končia trendy, tam začína marketing 

S rastúcou popularitou terapie červeným svetlom, aj vďaka tisícom nezávislých nových štúdií, ktoré ukazujú jej benefity, sa logicky trh, viac ako kedykoľvek predtým, postupne zaplavuje väčším a väčším výberom LED panelov. A hoci sú niektoré kvalitné; iné menej a mnohé samozrejme, ako to už býva, len využívajú popularitu tohoto trendu.

U nás v EasyLight sa však od začiatku odlišujeme, pretože svojim zákazníkom nechceme iba niečo predávať. My Vás chceme o dôležitosti problematike svetla aj cirkadiánneho rytmu učiť. Tí, ktorí ste boli na nejakej našej živej prednáške, či stretnutí, viete o čom hovoríme.

 IMG_20230603_103522

 

Toto platí aj pri našich zariadeniach. Práve preto ako jedny z mála často ukazujeme reálne merania, či už svetlaFlicker-u, ale aj EMF (elektromagnetického smogu), aké zariadenia vyžarujú, pretože chceme aby ste svoje zariadenia využívali správne a mali ich iba na úžitok. A práve týmto sa dostávame aj k dnes veľmi často skloňovanej problematike, ktorou je množstvo použitých Watt pri LED panely a tiež  dual verzus single chip.

 

Čo to vlastne ten dual chip znamená, je vôbec v niečom lepší od bežného single chipu, a prečo viac Watt-ová LED neznamená viac svetla ani lepší efekt?

V tomto článku sa na to pozrieme bližšie. Veríme, že Vám pomôže lepšie sa na trhu zorientovať a zodpovedne si vybrať.

 

Príkon verzus výkon

Začnime základom. Výkon ("výdaj") a príkon (spotreba) sú rozdielne, no dôležité veci.

Príkon je laicky množstvo Watt (energie), akú LED žiarovka, či v našom prípade panel spotrebujevýkon je množstvo Watt (práce – svietivosť), akú LED žiarovka/panel vyprodukuje. Na tejto našej laickej ilustrácií to pekne vidíte.

Vodorovná os je príkon (spotreba) a zvislá výkon.

Ako vidíte, LED zo začiatku spotrebuje veľa energie, no jej výkon stúpa pomaly. Následne, pri cca 65% dosiahne najväčšiu efektivitu a potom, pri stúpajúcom príkone (keď jej dodáme viac Watt), už jej výkon moc nerastie. Naopak,  LED sa takto rýchlejšie opotrebuje a produkuje viac tepla.

EasyLight porovnanie 3W a 5W LED efektivita (4)

 EasyLight porovnanie 3W a 5W LED efektivita (5)

 

Ako teda aj na jednoduchej ilustrácií vidíte, LED diódy s vyšším výkonom nie vždy produkujú viac svetelnej energie. Ešte horšie však je, že mnohé spoločnosti poskytujúce takéto terapeutické svetlo klamú o komponentoch, ktoré používajú. Napríklad budú tvrdiť, že používajú 5-wattovú (W) LED, keď v skutočnosti používajú 3-wattovú LED.

A je to vlastne (bohužiaľ) normálna vec, pretože väčšina spotrebiteľov nepozná rozdiel medzi 3 wattmi a 5 wattmi a nevedia to zistiť. A tak potom víťazí sila marketingu a lákavého popisu o vysokom čísle. Veď predsa väčšie číslo Watt musí byť lepšie, však? Nie je tomu tak...

Teraz sa spoločne pozrime bližšie na 3 dôležité body, pričom na konci sme si pre Vás pripravili aj reálnu ukážku z našich meraní. Porovnali sme v ňom náš panel Office, ktorý má v sebe výkonné 3W LED a bežne predávajúci zahraničný panel, ktorý má 5W dual chip LED. Ako sami uvidíte, druhé je len pekný názov, hoci použité LED nie sú vôbec 5W a už vôbec nie sú výkonnejšie.

 

Otázky sú:

  • Prečo sú väčšinou 3W LED diódy lepšie ako 5W LED diódy, keď sa bavíme o zariadeniach na terapiu červeným a infračerveným svetlom?
  • Prečo väčšina spoločností, ktoré tvrdia, že používajú 5W LED, jednoducho klame, hoci niekedy ani sami nevedia, čo vlastne predávajú (jednoducho sami nerozumejú, podobne ako laický spotrebiteľ).
  • Ako rozoznať 3W a 5W LED len pri pohľade na panel? Toto sa Vám bude páčiť, tak sa nechajte prekvapiť.

 

Rastúci príkon (množstvo Watt LED-ky) znižuje jej efektivitu

V elektrotechnickom priemysle je dobre známe, že malé LED-ky sú najvýkonnejšie. To pozná každý. Aj preto sa v obchodoch prestali predávať bežné inkadescentné, ktoré síce produkovali veľa prospešného infračerveného svetla vo forme tepla, no na druhú stranu, boli veľmi energeticky neefektívne (produkovali málo viditeľného svetla).

Aby sme však nehovorili iba náš názor, pozrime sa na štúdie. Napríklad táto veľmi citovaná štúdia výskumníkov z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) ukázala, že veľmi malá LED žiarovka môže vyžarovať ešte viac energie, než spotrebuje. V štúdii výskumníci napájali malú LED s výkonom len 30 pikowattov a namerali výkon až 69 pikowattov svetla⁠ – hodnotenie účinnosti viac ako 230 percent.

 

To znamená, že pri LED, ktorá spotrebuje povedzme 1,5 W, môžete dostať výkon až 3W. Podobne ako je to pri LED-kách, aké používame sami v našich zariadeniach Mitochondriak.

V štúdií teda vedci dospeli k záveru, že: "účinnosť LED (t. j. konverzia energie) je nepriamo úmerná jeho výstupnému výkonu." Inými slovami a viac v ľudskej reči to znamená, že ako sa výstupný výkon LED zvyšuje, jej účinnosť klesá.

 

To znamená, že keď bežnú 3 W LED chcete dostať na 5W,  jej účinnosť aj výkon nemusí nutne príliš vzrásť.

Na ďalšej jednoduchej ilustrácií to vidíte. Ako sa LED príkon zväčšuje, mení sa aj krivka jej účinnosti. Menšie svetlá majú zvyčajne plochejšie a rovnomernejšie krivky účinnosti v porovnaní s väčšími, viac Watt-ovými LED.

EasyLight porovnanie 3W a 5W LED efektivita (6)

 

 

Pre tých, koho to zaujíma viac alebo ak neveríte našim ilustráciam, môžete si samozrejme pozrieť aj komplexný obrázok priamo zo spomenutej štúdie.

medium

 

 

Ako vidíte, LED zo začiatku spotrebuje veľa energie, no jej výkon stúpa pomaly. Následne, pri cca 65% dosiahne najväčšiu efektivitu a potom, pri stúpajúcom príkone (keď jej dodáme viac Watt), už jej výkon moc nerastie.

Samozrejme, ak by sme napájali LED s väčším príkonom, na jej maximálny výkon, bude poskytovať väčší svetelný výkon (väčšiu intenzitu ožiarenia) ako menšia 3W LED, no to sa v praxi nestane a výrobcovia to vedia.

Väčšina LED sa totiž NIKDY nepoužíva na maximálnu kapacitu kvôli jednému veľmi dôležitému vedľajšiemu produktu: LED-ka generuje veľa tepla a hrozí riziko, že sa poškodí.

 

LED, ktorá ide na maximum, sa bude prehrievať a môže zlyhať

Teplo produkované LED žiarovkou následuje rovnakú krivku ako jej svetelný výkon. Exponenciálne sa teda zvyšuje v blízkosti hornej časti výkonu žiarovky. Veta možno čudná, no laicky to znamená toto:

Je to podobné, ako keby si zakúpite nejakú malú LED žiarovku na 12 Voltov a pripojíte ju na autobatériu, ktorá má väčší výkon. Jednoducho by možno na moment žiarovka zasvietila a explodovala.

 

Z tohto dôvodu je každý panel na terapie „poháňaný“ iba zlomkom svojej maximálnej kapacity. Vo väčšine prípadov, aj na základe našich meraní, je to zhruba 60% z maxima.

To znamená, že panel s označením výkonu 900 wattov na štítku môže spotrebovať max polovicu alebo menej (teda 450 wattov) elektriny zo zásuvky. Hneď Vám ukážeme aj reálne meranie takéhoto panelu a ako sami uvidíte, označenie 900 W, kde sú použité dual chip 5W LED-ky sú v skutočnosti len necelé 3W.

Tiež to pre Vás ako spotrebiteľa znamená, že už len podľa prečítania si štítku na panely viete zistiť, či všetko sedí, alebo naopak predajňa zavádza. Ak má napr. nejaký panel na trhu napísané žiarivým nápisom, že je 2000 Wattový, pričom má 400 5W LED a príkon 450 Watt, automaticky viete, že to nie je pravda, respektíve si to viete aj sami preveriť metrom za 12 eur. 

 

Znovu si teda pozrite našu peknú ilustráciu, kde vidíte, že 3W LED je v skutočnosti efektívnejšia ako 5W.

EasyLight porovnanie 3W a 5W LED efektivita (6)

 

Celkovo sú 3W LED svetlá najlepšou voľbou z troch dôvodov:

  • Neprehrievajú sa ako 5W LED, a produkujú rovnakú intenzitu.
  • Ich výdaj tepla je menší a teda sú bezpečnejšie pri používaní aj pri riziku poškodenia.
  • Sú menšie ako 5W, vďaka čomu je celková LED menšia a diódky je možné umiestniť bližšie, vďaka čomu panel rovnomerne osvieti celé telo

Práve na základe posledného 3. bodu jednoducho len pohľadom zistíte, že mnoho výrobcov klame, keď tvrdí, že používa 5W.

 

Porovnanie 5W panel verzus 3W náš Office

Pozrime sa teda na peknú ukážku 2 panelov. Jeden je náš Office, ktorý používa 3W single chip diódy (70 ks) a druhý je zahraničný panel, ktorý má mať výkon 900 W a používa dual chip 5W diódy (180 ks).

Ako však hneď uvidíte, hoci sa slovíčkami dá vyhrať, diódy sú v skutočnosti menej efektívne a nie sú 5W.

Tieto merania však neukazujeme ako nič zlé, ani nechceme nikoho kritizovať. Ako je však u nás zvykom, chceme zákazníkov učiť ako terapia funguje a ako sa sám zorientovať. 

Preto nižšie pripájame aj jedno ďalšie video, kde je vľavo náš Mitochondriak 1.0 SLIM (v staršom dizajne, dnes už je "ošatený" nanovo) s rovnakým, zahraničným panelom vpravo. Aby bolo vidieť porovnanie 1 na 1 a že 5W LED vôbec nemusí podávať vyššiu intenzitu ožiarenia. 

 

Porovnanie EasyLight verzus SGROW single a dual chip efektivita

 

Porovnanie EasyLight verzus SGROW single a dual chip efektivita 2

 

 

 

Ako vidíte na obrázkoch, hoci 5W LED môžu z marketingového hľadiska znieť lepšie, v skutočnosti zvyčajne produkujú menej ožiarenia ako 3W panely pri každodennom používaní. No a intenzita ožiarenia (mW/cm2) je jedným z najdôležitejších premenných Vášho panelu, pretože je to práve svetelná energia, ktorú vaše telo skutočne absorbuje. Nie množstvo Watt, aké má LED udané ako maximálny výkon.

Mimochodom, takéto testy si môžete vykonať aj sami doma. My sme použili bežný solarmeter TES a certifikovaný spektrometer UPRtek.

Porovnanie EasyLight verzus SGROW single a dual chip efektivita 5

 

Teraz sa zrejme pýtate, ako sa dá niečo takéto overiť aj inak? Čo tak bežný merač el. energie (kúpite v elektro obchode za 12 až 20 eur) a k tomu obyčajný pohľad na vypnutý panel?

 

Naše jednoduché merania a výpočty na ukážku - prečo je 3W LED efektívnejšia ako 5W

Prikladáme opäť jednoduché obrázky z meraní, ktoré si vie vykonať aj každý sám a na konci tiež krásne vysvetlenie, ako rozoznať o akú LED ide pri pohľade. 

Porovnanie EasyLight verzus SGROW single a dual chip efektivita 3

Porovnanie EasyLight verzus SGROW single a dual chip efektivita 4

 

Zahraničný panel "900":

LED 180 ks * 5W (dual chip)

Výkon: 900 W

Meraná spotreba je: 245 W (všetko merané pomocou Solight digitálny merač )

Meraný spotrebovaný prúd = 1,1 Ampér (čiže jedna "dual chip" dióda spotrebuje 1,1/180 = 0,0061 A).

Príkon jednej dual chip LED je teda 0,0061*240V=1,46 W

 

Príkon = cca 0,65 z max. výkonu, čiže použitá LED má skutočný max. výkon= 2,24 W (1,46/65*100)

Keď si to premeníme na jednotlivú LED diódu, keďže v jednej "dual chip LED" sú 2ks, znamená to, že jedna LED v skutočnosti spotrebuje 0,003 Ampéra (0,0061 A/2) a má príkon 0,732 W (0,003*240). Jej max. výkon je teda 1,122 Watt (0,732/65*100). 

Nameraná intenzita osvietenia z 30 cm = 64,2 mW/cm2 (solarmeter TES 1333) a 11 207 LUX (certifikovaný spektrometer UPRtek).

 

Náš panel Office:

LED 70ks * 3W (single chip)

Výkon210 W

Meraná spotreba = 106 W (všetko merané pomocou Solight digitálny merač )

Meraný prúd = 0,44 Ampér (jedna dióda = 0,44/71 = 0,00629 A)

Príkon jednej LED = 0,00629*240=1,509 W

 

Príkon = cca 0,65 z max. výkonu, čiže 1 LED má skutočný max. výkon = 2,32 W W (1,509/65*100)

Nameraná intenzita osvietenia z 30 cm = 102,8 mW/cm2 (solarmeter TES 1333) a 24 349 LUX (certifikovaný spektrometer UPRtek)

 

Ako je teda vidieť, niektoré pútavé 5W dual chip LED sú v skutočnosti menej efektívne ako single chip 3W LED. 

 

Z našej strany je to podobné, ako keď na obale bryndze v obchode ako zákazníci vidíme pútavý nápis "ovčia nepasterizovaná bryndza", no keď si pozrieme zloženie zistíme, že v skutočnosti je iba 40% nepasterizovaná ovčia bryndza a 60% pasterizované kráska mlieko. Reklamne je to v poriadku, označenie tam byť môže, no ako sami vidíte, nie je to rovnaká bryndza ako čakáme.

 

 

Ako rozoznať voľným okom či ide o dual chip a koľko Watt má?

Keď sa bavíme o LED svetlách určených na terapiu svetlom, výrobcovia často mylne označujú LED ako 5W a dokonca v súvislosti s dual chipmi, pretože ich spoločný súčet max. výkonu sa naozaj blíži ku 5W. 

Označenie je teda akoby v poriadku, no ako ste videli sami na reálnych meraniach, v praxi je to iné. Jedna 5W duálna LED je v skutočnosti zložená z 2 LED, ktoré majú max výkon cca 2,5 Watt, no operujú pri cca 1,4 až 1,6 Watt (65% z maxima). 

 

Pri pohľade to teda rozoznáte jednoducho voľným okom tým, že pri vypnutom paneli uvidíte vo vnútri 2 ks LED. No a ak by LED bola naozaj 5W, jej veľkosť musí byť väčšia. Rozmer 3W LED a 5W LED musí byť vidieť.  

EasyLight blog 3W LED verzus 5W dual chip LED – Naozaj je viac Watt lepšie a o čom výrobcovia mlčia

Na obrázku vľavo vidíte pekne jeden ks a vpravo 2 ks. 

 

Keď si teda takto voľným okom porovnáte nejaký panel, kde je 3W LED, ako napr. náš panel Office, ale aj ostatné panely Mitochondriak, a pozriete sa na veľkosť LED, ktorá má byť 5W, tá 5 Watt-ová musí byť rozmerovo väčšia. 

Druhý spôsob ako voľným okom rozoznať je tiež podľa prečítania si štítku na panely. Takto viete zistiť, či všetko sedí, alebo naopak predajca zavádza.

Ak má napr. nejaký panel na trhu napísané žiarivým nápisom, že jeho výkon je 2000 Watt, pričom má 400 ks 5W LED a príkon iba 450 Watt, automaticky viete, že to nie je pravda, respektíve si to viete aj sami preveriť metrom za 12 eur. 

400 ks LED s príkonom 450 Watt totiž môže mať max výkon do 900 Watt (zvyčajne ešte menej). 

 

Aké je zhrnutie - Na wattoch ani "čarovných" slovíčkach nezáleží, ide o skutočnú intenzitu panelu

Ako ste si možno všimli aj u nás, nesnažíme sa tvrdiť, že máme najsilnejší výkon panelov, ani že majú vysoké množstvo Watt. Nie je to totiž až také dôležité, ako by sa mohlo zdať.

Nám ide o kvalitu a skutočný zážitok z terapie, vďaka čomu sme tiež chceli v zariadeniach aj pulzáciu a kvalitné vlnové dĺžky rozložené v správnom pomere.

 

A ak sa pýtate, prečo si dávame námahu s takýmito pre niekoho "komplikovanými" vysvetleniami, meraniami, či ukážkami, pre nás je to jednoduché.

Pretože si uvedomujeme, že na svetle záleží!

Jakub Černý NTB Banner SK♥︎ Easy Light s.r.o.
Vaše súkromie je plne chránené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o Vás žiadnej tretej strane.


Disclaimer | Povaha zariadení Easy Light: Všetky produkty značky Easy Light, určené na svetelnú terapiu, majú certifikáciu CE a RoHS, no nie sú zdravotnícke zariadenia. Používanie našich produktov v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, či konzultáciu s odborníkom.
Rovnako informácie na tejto webovej stránke, vrátane zverejnených vedeckých štúdií, slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Nie sú určené na liečbu, diagnostiku, liečenie alebo prevenciu akýchkoľvek zdravotných problémov, či choroby, ani na to, aby sa brali ako lekárska rada. Ďalšie informácie Vám vždy poskytne váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Prijímame aj online platby

transparent image