Čo je terapia červeným a infračerveným svetlom?

Terapia červeným a infračerveným svetlom (označovaná aj ako RLT Red Light Therapy, alebo LLLT Low Level Laser Therapy), je terapia, ktorá využíva červené (RED) alebo blízke infračervené svetlo (tzv. NIR).

Práve tieto 2 vlnové dĺžky svetla (červené + infračervené) sú ako jediné schopné preniknúť hlboko do tela, kde stimulujú bunky k lepšej tvorbe energie.

 

Všetok život vzniká a vyvíja sa pod vplyvom... svetla“.

Goethe

 

Dr. Charles Czeisler z Harvardskej lekárskej fakultyv roku 1981 ukázal, že denné slnečné svetlo udržuje vnútorné hodiny človeka (tzv. cirkadiánny rytmus) v súlade s prostredím. A práve v tomto sa zdá byť ukrytý "kľúč" aj k mnohým zdravotným problémom, ako ukazuje aj veda.

 

Ak nie je náš prirodzený cirkadiánny rytmus synchronizovaný, procesy v tele tiež nebudú synchronizované. To znamená, že naše trávenie, vylučovanie, metabolizmus, ale hlavne spánok, nebudú optimálne.

 

Je to práve slnečné svetlo, ktoré obsahuje všetky správne informácie (frekvencie), ktoré sú dôležité pre naše optimálne zdravie aj dlhovekosť. To znamená, že keď sme vonku, na slnku, naše telo a oči interpretujú tieto fotonické (svetelné) informácie, aby zostali zdravé. Keď sme však vo vnútri a prijímame iba svetlo z umelých obrazoviek a umelého osvetlenia, naše bunky to interpretujú ako dezinformácie, z čoho môže vzísť až zhoršené zdravie.

Práve tu vstupuje do hry terapia červeným a infračerveným svetlom alias fotobiomodulácia.

 

Ako funguje terapia červeným a infračerveným svetlom:

"Mitochondrie sú niečo ako naše "elektrárne", ktoré nám v tele tvoria nielen energiu, ale aj vodu. No a naše mitochondrie potrebujú červenéinfračervené svetlo, aby mohli fungovať.

 

Za normálnych podmienok máme červeného aj infračerveného svetla dostatok zo slnka, avšak problémom modernej doby je, že viac ako 90% času trávime v interiéri a zahalení, vďaka čomu už nie sme vystavení prirodzenému slnečnému svetlu.

Červené a infračervené svetlo tvorí v prírode väčšinu slnečného svetla a je to práve ono, ktoré naše bunky využívajú ako svoju primárnu "svetelnú výživu".

 

Panely značky Easy Light určené na svetelnú terapiu v podstate dopĺňajú ("suplementujú") prospešné červené a blízke infračervené vlnové dĺžky prirodzeného slnečného svetla, na ktoré je dnes ťažké si nájsť čas v rušnom modernom svete, presýtenom umelým svetlom nesprávnych vlnových dĺžok.

 

Rozloženie LED v paneloch Easy Light vlnové dĺžky spektrum 

 

Ako terapia funguje v odbornejšom ponímaní:

Fotóny červeného a infračerveného svetla sú ako jediné schopné penetrovať naše tkanivá a preniknúť do tela až niekoľko cm. Umožňujú tak našim bunkám aj hlboko v tele, tým, ktoré sú pred slnkom normálne takmer celý život zahalené oblečením efektívne využívať kyslík minimalizovaním absorpcie oxidu dusnatého cytochrómom C oxidáza a tvoriť tak dostatok vody, aj ATP.

 

Červené svetlo ako jediné zo spektra dokáže penetrovať ľudské telo niekoľko centimetrov a tak zasiahnuť takmer každú mitochondriu aj molekulu vody v tele, kolagén, fibroblast, fascie,... a pomôcť stimulovať hojenie a regeneráciu, zlepšiť vzhľad, či elasticitu kože, výkon a celkovú pohodu.

Benefity RLT (fotobiomodulácie) pomocou červeného a infračerveného svetla sú dnes už zdokumentované viac ako tisíckami štúdií. 

 

Medzi hlavné benefity terapie patrí:

Podporuje zdravie buniek

- Stimuluje tvorbu kolagénu
- Posilňuje vlasy a zlepšuje elasticitu pokožky
- Podporuje zdravie spojivového tkaniva

Zlepšuje krvný obeh a uľahčuje prácu srdcu

- Dilatuje krvné cievy, pretože zvyšuje prietok krvi
- Chráni červené krvinky a krvné doštičky
- Zlepšuje viskozitu vody a tvorbu ATP

Zvyšuje plodnosť

- Zvyšuje produkciu testosterónu
- Môže stimulovať mozgovú epifýzu a melatonín

Znižuje bolesť

- Zmierňuje stuhnutosť a bolestivosť kĺbov
- Znižuje zápal
- Znižuje svalové kŕče a zároveň zvyšuje prietok krvi v dôležitých oblastiach tela

Rýchlejšia/lepšia regenerácia

- Urýchľuje regeneráciu
- Stimuluje mitochondrie aj kmeňové bunky pre rýchlejšiu regeneráciu

Stimuluje rast vlasov

- Stimuluje kmeňové bunky vo vlasovom folikule na podporu aktívneho rastu vlasov

Zlepšuje hydratáciu pokožky

- Zlepšuje produkciu kolagénu
- Zvyšuje opravu tkanív
- NIR penetruje hlboko a zlepšuje bunkovú hydratáciu
- Redukuje jemné línie, vrásky a jazvy

Znižuje zápal

- Upokojuje boľavé kĺby, svaly aj artritídu
- Zmierňuje symptómy spojené s autoimunitnými ochoreniami, miechou aj traumatickými poraneniami mozgu

 

 

Hlavne nikdy nezabúdajme na jeden dôležitý fakt/paradox modernej doby, ktorým je to, že:

 

Modrého svetla už máme nadbytok!

...čo však červené?

 

 Svetelna-vyziva-a-svetelna-rovnovaha-od-Easylight ♥︎ Easy Light s.r.o.
Vaše súkromie je plne chránené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o Vás žiadnej tretej strane.


Disclaimer | Povaha zariadení Easy Light: Všetky produkty značky Easy Light, určené na svetelnú terapiu, majú certifikáciu CE a RoHS, no nie sú zdravotnícke zariadenia. Používanie našich produktov v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, či konzultáciu s odborníkom.
Rovnako informácie na tejto webovej stránke, vrátane zverejnených vedeckých štúdií, slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Nie sú určené na liečbu, diagnostiku, liečenie alebo prevenciu akýchkoľvek zdravotných problémov, či choroby, ani na to, aby sa brali ako lekárska rada. Ďalšie informácie Vám vždy poskytne váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Prijímame aj online platby

transparent image