Štítna žľaza, hypotyreóza a terapia červeného a blízkeho infračerveného svetla

Zlepšenie činnosti štítnej žľazy, či zvrátenie hypotyreózy s terapiou červeným a infračerveným svetlom? Štúdie hovoria áno - je to možné!  

V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo je to hypotyreóza, ako a prečo môže vznikať aj ako ju zlepšiť pomocou terapie červeným a blízkym infračerveným svetlom. Poďme na to.

 

Ako funguje terapia červeným a infračerveným svetlom už verím všetci poznáte. Stručné zopakovanie nájdete aj v tomto článku, no takáto terapia okrem iného stimuluje predovšetkým cytochróm C oxidázu, produkciu vody v mitochondriách a aj produkciu energie. My sa potom cítime energetickejšívitálnejší.

 

Keď sa však bavíme o štítnej žľaze a jednom z najčastejších problémov s ňou, zníženej činnosti štítnej žľazy alebo aj hypertyreóze, hovoríme o nedostatku energie.

Ako to myslíme? Jednoducho.

Vaše mitochondrie sa dajú chápať ako motor, no a činnosť štítnej žľazy je ako plynový pedál! Jedno bez druhého nemôže fungovať.

 

 EasyLight Červené a infračervené panely - Ako to funguje Animácia new

 

Čo je hypotyreóza?

Je to znížená tvorba hormónov štítnej žľazy = hypofunkcia (podobne ako „hypo-glykémia“). Môže byť primárna (= zlyhanie štítnej žľazy, napríklad vplyvom autoimunitného zápalu), sekundárna (= porucha tvorby TSH v hypotalame) alebo terciárna (= porucha je na úrovni hypofýzy, zriedkavá). [1]

 

Symptómy zahŕňajú nasledovné:

 • Únava.
 • Svalová slabosť/stuhnutosť/bolesti.
 • Citlivosť na chlad.
 • Suchá koža.
 • Ľahké priberanie na váhe.
 • A ďalšie.

 

Kľúčové hormóny štítnej žľazy:

Štítna žľaza produkuje niekoľko typov hormónov, z ktorých každý má iné funkcie, ktoré si vyžadujú vyvážený ekosystém, aby správne fungoval:

 1. Trijódtyronín (T3) je hormón štítnej žľazy s najväčším vplyvom na metabolizmus.
 2. Tyroxín (T4) je primárny hormón štítnej žľazy produkovaný štítnou žľazou a je prekurzorom T3. T4 sa po vstupe do krvného obehu premení na T3 a T3 reguluje metabolizmus.

Hladiny T3 a T4 ovplyvňujú v podstate každú jednu bunku v tele. Správna rovnováha týchto hormónov je rozhodujúca pre dobré zdravie. Mimochodom, ak neviete, to číslo „T3“ a „T4“ označuje množstvo jódu v molekule hormónu.

 

 1. Reverzný trijódtyronín (RT3) reguluje rovnováhu T3. Štítna žľaza tiež produkuje malé množstvá RT3, no nemala by ho produkovať priveľa.
 2. Parathormón (PTH) pomáha udržiavať správnu koncentráciu vápnika v krvi a tkanivách. Vápnik je dôležitý minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nervov, svalov a kardiovaskulárneho systému.
 3. Kalcitonín je hormón, ktorý znižuje hladinu vápnika v krvi. Funguje v tandeme s parathormónom na reguláciu hladín vápnika v krvi.

 

Štítnu žľazu ovplyvňuje aj hypotalamus, ktorý vylučuje hormón uvoľňujúci štítnu žľazu (TRH). To zase stimuluje hypofýzu, aby vylučovala hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH).

Aj podľa TSH sa následne často určuje činnosť štítnej žľazy.

 

Najviac rozvinuté problémy štítnej žľazy:

Podľa štúdií a dostupných dát sa ukazuje, že hoci je vo svete najviac príznakov zníženej činnosti štítnej žľazy zapríčinených predovšetkým nedostatkom jódu v strave, druhým najčastejším a tým najviac relevantným pre nás je hašimoto. [2, 3]

Ak jód v strave neprijímate, určite odporúčame zaradiť nejaké morské plody alebo ešte lepšie morské riasy. Okrem množstva minerálov obsahujú veľa jódu. Avšak dnes sa pozrieme predovšetkým na autoimunitné ochorenie a teda hashimoto (hašimoto).

 

Čo je to hashimotova choroba a ako sa prejavuje?

Hashimotovu chorobu spôsobuje podľa štúdií dlhodobý zápal štítnej žľazy. Ide teda o chronické autoimunitné ochorenie s prienikom lymfocytov do tkaniva štítnej žľazy.

Znamená to v podstate toľko, že imunitný systém človeka sa obráti proti vlastným bunkám a ničí vlastné tkanivá. Je to niečo ako vojak bojujúci proti vlastnému vojsku.

 

Jednoznačná príčina odborníkom síce nie je známa, avšak vieme, že ak sa funkcia štítnej žľazy zníži a produkuje menšie množstvo hormónov, aj váš metabolizmus bude spomalený. Budete sa cítiť viac letargický, unavený a menej vitálny.

No a práve tu do hry vstupuje terapia červeným a blízkym infračerveným svetlom (skratka RLT – Red Light Therapy), ktorá môže pomôcť „nakopnúť“ produkciu hormónov a tiež zlepšiť činnosť imunity.

 

 EasyLight-Cervene-a-infracervene-panely-Ako-to-funguje-1024x436

 

Štúdie ukazujúce terapiu červeným a blízkym infračerveným svetlom pri hashimotovej chorobe

RLT je jedna z mála liečebných metód, u ktorých sa preukázalo, že dokáže potenciálne zvrátiť (alebo prinajmenšom výrazne spomaliť progresiu) autoimunitnej hypotyreózy. [4]

 

Nedávna randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia u pacientov s hypotyreózou ukázala, že u ľudí, ktorí dostali terapiu blízkym infračerveným svetlom, sa funkcia štítnej žľazy dramaticky zlepšila a pozoruhodne sa výrazne znížili hladiny protilátok štítnej žľazy (TPОAЬ). [4]

Podľa štúdie až 47 % pacientov dokázalo úplne vysadiť lieky! Okrem toho výskumníci sledovali ľudí ďalších 9 mesiacov po liečbe a zistili, že účinky boli stále evidentné! [4]

Publikovali dokonca „Up-sell“ - 6-ročné sledovanie, ktoré v podstate ukázalo, že aj po 6 rokoch niektoré výhody u pacientov stále pretrvávajú, avšak jasne uvádzajú, že pre zachovanie benefitov z terapie sa odporúča pravidelná a konzistentná terapia (teda nie pár dní a koniec, ale konzistentne aspoň párkrát do týždňa natrvalo). [5]

 

V ďalšej štúdii výskumníci zistili, že terapia červeným svetlom umožnila 50 % účastníkov štúdie úplne prestať užívať lieky levotyroxínu na chronickú autoimunitnú tyroiditídu (CAT).

Tí istí výskumníci tiež navrhli, že terapia červeným svetlom zlepšila funkciu štítnej žľazy, čiastočne kvôli jej protizápalovým účinkom, schopnosti podporovať regeneráciu tkanív, pozitívnym účinkom na krvný obeh (vrátane zvýšeného prietoku krvi) a zlepšeniu funkcie buniek. To je ako „zabiť 3 muchy jednou ranou“!

 

V ďalšej štúdií s 347 ženami so subklinickou hypotyreózou, bol na začiatku ich priemerný TSH (hormón stimulujúci štítnu žľazu) 9,1 mIU/l. (Poznámka: Vyšší TSH je znakom hypotyreózy).

Po desiatich sedeniach svetelnej terapie sa TSH normalizoval u 337 (97 %) z týchto žien. Ich TSH bolo v priemere 2,2 mIU/l po iba 10 terapiách červeným a blízkym infračerveným svetlom. [6-12]

 

 

Záverečné odporúčania

Terapia červeným svetlom je veľmi bezpečná a to dokonca aj pre štítnu žľazu.

Naše telo je evolučne adaptované na ranné slnečné lúče, ktoré sú prirodzene bohaté na červené aj infračervené spektrum, ktoré stimuluje našu štítnu žľazu aj ďalšie hormóny, aby nás udržali počas dňa bdelými.

Terapia červeným a blízkym infračerveným svetlom je preto alternatívou pre ľudí, ktorí trávia málo času vonku alebo si jednoducho chcú situáciu ešte „vylepšiť“.

 

Ako môžete vidieť aj na štúdiách, zdá sa, že terapia červeným a blízkym infračerveným svetlom zlepšuje nie len produkciu hormónov štítnej žľazy, ale tiež zvyšuje tvorbu krvných ciev (a tým aj prietok krvi) v štítnej žľaze a znižuje progresiu ochorenia prostredníctvom prospešných zmien zdravia štítnej žľazy a modulácie imunitného systému.

 

Pre využitie svojho zariadenia preto odporúčame svietiť si hlavne na krk, zo vzdialenosti 45 až 60 cm so zapnutým RED aj NIR osvetlením po dobu 5 až 10 minút. Ideálne v ranných hodinách. Ideálne je samozrejme využiť väčší panel a osvietiť si čo najväčšiu plochu tela, no ak to nie je možné, krk je v tomto prípade priorita. 

 

Viac tu: https://www.easylight.sk/eshop/

na Banner

 

 

Zdroje: 

 1. https://www.wikiskripta.eu/w/Hypotyre%C3%B3za
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9608544/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6822815/
 4. Hofling, D. (2013). Low-level laser in the treatment of patients with hypothyroidism induced by chronic autoimmune thyroiditis: a randomized, placebo-controlled clinical trial. Lasers in Medicine and Science, 28(3): 743-53.
 5. Hofling, D., et al. (2017) Long-term follow-up of patients with hypothyroidism induced by autoimmune thyroiditis submitted to low-level laser therapy.
 6. Heiskanen V. "Valtsu" (205). Hypothyroidism: Could it be treated with light? Valtsu's.
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8073506/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3534372/
 9. Low Level Laser Therapy in Chronic Autoimmune Thyroiditis: A Pilot Study (Sao Paulo, 2010).
 10. Assessment of the Effects of Low Level Laser Therapy on the Thyroid Vascularization of Patients with Autoimmune Hypothyroidism by Colour Doppler Ultrasound (Sao Paulo, 2012).
 11. Safety and Efficacy of Low-Level Laser Therapy in Autoimmune Thyroiditis: Long Term Follow-Up Study (Sao Paulo, 2018).
 12. Impact of Photobiomodulation on T3/T4 Ratio and Quality of Life in Hashimoto’s thyroiditis (Turkey, 2020).

 ♥︎ Easy Light s.r.o.
Vaše súkromie je plne chránené. Nikdy nebudeme poskytovať, prenajímať alebo predávať získané osobné údaje o Vás žiadnej tretej strane.


Disclaimer | Povaha zariadení Easy Light: Všetky produkty značky Easy Light, určené na svetelnú terapiu, majú certifikáciu CE a RoHS, no nie sú zdravotnícke zariadenia. Používanie našich produktov v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, či konzultáciu s odborníkom.
Rovnako informácie na tejto webovej stránke, vrátane zverejnených vedeckých štúdií, slúžia výlučne na vzdelávacie účely. Nie sú určené na liečbu, diagnostiku, liečenie alebo prevenciu akýchkoľvek zdravotných problémov, či choroby, ani na to, aby sa brali ako lekárska rada. Ďalšie informácie Vám vždy poskytne váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
Prijímame aj online platby

transparent image